​Akdağ Şehir Hastanesi’ni inceledi
​EYOF Fatihi çiçeklerle karşılandı
“Erzurum’a hizmet boynumuzun borcu”
Rashad Muhammed'in acı günü
  Genel      Gündem      Siyaset      Ekonomi      Spor      Dünya      Yerel      Asayiş      Eğitim      Sağlık      Teknoloji      Bölge      Kültür   
 
Ana Sayfa > Sağlık

​Tüp bebek tedavisinde doğru bilinen 7 yanlış
18 Haziran 2018
Prof. Dr. Volkan Noyan, önemli olan noktanın altta yatan nedeni net olarak ortaya koyabilmek ve doğru tanıya, doğru yöntemle yaklaşmak olduğunun altını çiziyor.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Tüp bebek, bir bebek hayali kuran ama doğal yollarla bu hayali gerçekleşmeyen çiftler için neredeyse vazgeçilmez bir tıbbi seçenek. Düzenli cinsel ilişkiye rağmen bir yıl içinde gebelik oluşmaması durumu infertilite (kısırlık) olarak tanımlanıyor. Ancak gebe kalmada yaş önemli bir kriteri oluşturduğu için özellikle 35 yaşın üzerindeki kadınlarda araştırmalara daha erken başlamak gerekiyor. Bugün hem kadına, hem de erkeğe bağı faktörler nedeniyle her 7 çiftten birinin karşılaştığı bu sorunun çözümünde zamanında ve doğru adımların atılabilmesi son derece önem taşıyor. Zira bazı çiftlerde infertiliteye neden olabilecek altta yatan herhangi bir problem tespit edilemeyebiliyor. Dolayısıyla her çiftin özel olarak ele alınıp değerlendirilmesi gerekiyor. Tüp bebek tedavi yöntemlerinin başarısının her geçen gün arttığına işaret eden Acıbadem Adana Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Klinik Sorumlusu, Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı Prof. Dr. Volkan Noyan, önemli olan noktanın altta yatan nedeni net olarak ortaya koyabilmek ve doğru tanıya, doğru yöntemle yaklaşmak olduğunun altını çiziyor.
Bununla birlikte tüp bebek tedavisi konusunda hala doğru zannedilen yanlış bilgiler çiftlerin zamanında ve doğru tedaviye ulaşmasını engelleyebiliyor. Prof. Dr. Volkan Noyan, en yaygın olan yanlış bilgileri doğrularıyla güncelliyor...
 
1. Tüp bebek tedavisi zor, ağrılı ve uzun bir süreçtir.
 
DOĞRUSU: Son yıllarda kısa protokollerin yüksek başarı ile yaygın kullanılması sonucunda, adet döneminin 2 ya da 3. gününde başlayan tedavi, 15-18 gün civarında tamamlanabiliyor. Bunun için de tedavi için toplamda 5 ya da 6 kez, aralıklı olarak gelinmesi yeterli oluyor. Te-davinin ilk 8-10 gününde kullanılan cilt altı iğne enjeksiyonları ile yumurtalar geliştiriliyor. Bu süre içinde hafif kasık ağrısı, ödem, memelerde hassasiyet gibi yakınmalar dışında ciddi yan etki görülmüyor. Yumurta toplama işlemi de yaklaşık 10 dakika süren ve anestezi altında ya-pılan bir işlem olduğu için ağrı duyulmuyor, Tedavinin son aşaması olan embriyo transfer işlemi de dolu mesane ile yapılan kısa bir işlem olduğu için normal jinekolojik muayeneden farksız ve genel olarak tüp bebek tedavi sürecinde ağrı hissi çok az oluyor.
 
2. Her yaştaki kadında yüksek başarı sağlanıyor.
 
DOĞRUSU: Tüm kadınlarda belirli bir yumurta havuzu bulunuyor ve yaşam boyu bu yumur-talar harcanarak, menopoz sonrası yumurtalar tükeniyor. Ancak yaş ilerledikçe yumurtalık kapasitesi ve yumurta kalitesinin azalması kaçınılmaz oluyor. Tüp bebek tedavilerinin başarı-sının da kadın yaşı ile doğrudan ilgili olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Volkan Noyan, “Doğur-ganlık 30'lu yaşlardan itibaren azalmaya başlıyor, 35 yaşından sonra yumurta sayısı ve kalite-si düşüyor. 40 yaşından sonra ise doğurganlık, hangi tedavi ile olursa olsun belirgin şekilde azalıyor. Bu nedenle tüp bebek tedavilerinde 20-35 yaş aralığında başarı oranları yüzde 50-60 arasında değişirken, 35 yaşını takiben başarı oranı azalıyor. 40 yaşından sonra yüzde 20-25'lere, 45 yaşından sonra ise gebelik şansı yüzde 1-2'lere kadar düşüyor. Dolayısıyla tedavi-den elde edilen başarı oranları her yaştaki kadında aynı seviyelerde gerçekleşmediği için doğ-ru zamanda hekime başvurmak başarılı sonuçlara ulaşmada önem taşıyor” diye konuşuyor.
 
3. Tedaviler yumurtalık kapasitesini azaltır.
 
DOĞRUSU: Tüp bebek tedavisinde her ay gelişim sürecine başlayacak ve kaybedilecek olan yumurtaların uyarılıp kontrollü büyümesi sağlanıyor. Yumurta toplama işlemi ise, takip süre-cinde geliştirilen yumurta keseciklerinin içinden steril iğne yardımıyla yumurta hücresinin alınması esasına dayanıyor. Yani yumurtalık dokusuna zarar veren bir işlem yapılmıyor. Tüp bebek tedavisinden sonra aylık yumurta gelişimi devam ediyor. Yani tedavi yumurtalık kapa-sitesine direkt olarak etki etmiyor.
 
4. Tedavi sonrası sürekli yatmak ve doğuma kadar günlük aktiviteleri azaltmak gerekir.
 
DOĞRUSU: Tüp bebek tedavisi ile oluşan gebeliklerin normal yollarla oluşan gebeliklerden farkı bulunmuyor. Üstelik, her iki yolla oluşan gebeliklerin de riskleri de benzerlik gösteriyor. Ancak bu konuda, tedavi sonrasında tutunmanın sağlanması için sürekli yatmak gerektiği düşüncesi en yaygın yanlış inanışlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Ancak araştırılmalarla da gösterildiği üzeri, tüp bebek tedavisinden sonra sürekli yatılması başarı şansını artırmıyor. Hatta yararı olmadığı gibi fiziksel aktivitenin aşırı azaltılmasından kaynaklı sıkıntılar da doğu-rabiliyor. Bu nedenle hastanın günlük yaşantısına devam etmesi ve sadece normal gebelikler-de olduğu gibi yüksek efordan sakınması yeterli oluyor.
 
5. Elde edilen yumurtaların hepsi döllenir, sağlıklı embriyo elde edilir ve transfer sonrası kalan embriyoların hepsi dondurulur.
 
DOĞRUSU: Tedaviye başlarken hekimin yumurtalıklarda saydığı foliküller (yumurta kesecik-leri), elde edilebilecek yumurtayı öngörmekle birlikte, kesin sayıyı göstermiyor. Tüm keseler gelişmeyebileceği gibi bazı keseler boş çıkabiliyor. Dolayısıyla kesin yumurta sayısını, topla-madan önce saptayacak bir yöntem de bulunmuyor. Yine tedavinin doğası gereği çıkan yu-murtaların tamamı olgun olmamakla birlikte, olgun olanların bir kısmı döllenmiyor ve dölle-nenlerin de hepsinden kaliteli embriyo gelişmeyebiliyor. Bu nedenle de gebelik elde edilebile-cek kalitede embriyoların transferi sonrasında, geriye kaliteli embriyo kalması durumunda dondurma işlemi öneriliyor. Doğal olarak donabilecek embriyo sayısı da hastadan hastaya değişkenlik gösteriyor. Aynı zamanda, gebelik şansı düşük olacağı için kalitesi yüksek olma-yan embriyoların dondurulması da önerilmiyor.
 
6. Tüp bebek tedavisinde herkese aynı tedavi uygulanır.
 
DOĞRUSU: Tedavide günümüzde kullanılabilen birçok yöntem olmakla birlikte, tüp bebek tedavisinde başarıya ulaşmada çifte özel bir yaklaşım zorunlu görünüyor. Yani, tedavi önce-sinde alınan öykü, muayene bulguları ve yapılan ön tetkikler izlenecek yolu gösteriyor. Bu değerlendirmeler doğrultusunda çifte özgü bir protokol belirleniyor. Histeroskopi, genetik testler, immunolojik testler vb. gibi bir takım ön değerlendirmeler ilk deneme öncesi rutin olmamakla birlikte duruma göre uygulanabiliyor. Tüp bebek sürecinde uygulanabilen micro-CHIP, IMSI, PGD vb. gibi ek yöntemlere de yine çiftin değerlendirilmesine göre karar verili-yor. Dolayısıyla her hasta için gerekli tetkikler ve tedavi protokolleri farklılaşıyor. Çiftlerin de bu konuya ayrıca hassasiyet göstermesi ve diğer çiftlere uygulanan tedavilerle kendilerine yapılan işlemleri karşılaştırmaması önem taşıyor.
 
7. Tedavide kullanılan ilaçlar kanser riskini artırır.
 
DOĞRUSU: İstatistikleri göre, genel nüfusa kıyasla hiç çocuğu olmamış kadınlarda yu-murtalık kanseri riskinin biraz daha fazla olduğunun görüldüğünü söyleyen Kadın Hastalık-ları Doğum Uzmanı Prof. Dr. Volkan Noyan, “Ancak çok uzun yıllardır kullanılmakta olan ve birçok bilimsel çalışma ile güvenilirliği test edilen doğurganlık ilaçlarının, yumurtalık, rahim ve meme kanserine yol açtığına dair kanıt bulunmuyor. Tedavi sonrası gelişen kanserlerin kullanılan ilaçlardan değil, bu gruptaki hastaların hiç doğum yapmamasından kaynaklandığını düşünülüyor” diyor.


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer Sağlık Haberleri

Başlık Tarih
 
​Akdağ Şehir Hastanesi’ni inceledi18 Şubat 2019
​Romen hasta çareyi Türkiye’de buldu15 Şubat 2019
Göz enfeksiyonu salgınına dikkat15 Şubat 2019
​Özcan: İlaç temininde sıkıntılar yaşıyoruz15 Şubat 2019
​Sigarayı bırakma gününde farkındalık oluşturdular09 Şubat 2019
​Sağlıklı bir nefes için sigarayı bırakın08 Şubat 2019
​Gezici Kanser Tarama Aracı hizmette05 Şubat 2019
​Yıllık ortalama 17,8 litre süt tüketiyoruz30 Ocak 2019
Palandöken’den kan bağışı seferberliği30 Ocak 2019
​Kök hücre bekleyenlere umut oldular27 Ocak 2019
​Çocuklarınızı kış hastalıklarından koruyun22 Ocak 2019
​İyi bir eğitim Alzheimer hastalığı için koruyucu 11 Ocak 2019
​Süt dişleri zamanından önce çıkarsa dikkat!09 Ocak 2019
Helikopter Ambulans Türkiye birincisi08 Ocak 2019
​Vereme karşı farkındalık oluşturalım06 Ocak 2019
Menopoz sürecini hafifleten 6 önemli öneri03 Ocak 2019
​Geniz eti deyip geçmeyin18 Aralık 2018
​Aile Hekimlerine Kronik Hastalıklar İzlemi eğitimi 18 Aralık 2018
​Kanserden korunmak için sağlıklı beslenme şart15 Aralık 2018
Dünya’da en çok biz unutuyoruz15 Aralık 2018
112 Acil ekipleri kışa hazır15 Aralık 2018
​Kulak tıkanıklığı yaşam konforunu düşürüyor12 Aralık 2018
Çocuklarda öksürüğün öyküsünü araştırın12 Aralık 2018
​Soğuk ve sert hava gözleri kurutuyor11 Aralık 2018
​Beslenmenin de kuralları var30 Kasım 2018
En fazla sigara tüketen ülkeleri belli oldu30 Kasım 2018
İl Sağlık Müdürlüğü Diyabet’e dikkat çekti22 Kasım 2018
​Teknoloji bağımlılığına dikkat21 Kasım 2018
Engelliler Meclisinden “Diyabet” etkinliği18 Kasım 2018
Memiş: ​"Sağlıkta şiddete müsaade etmeyeceğiz"17 Kasım 2018
​Diyabet tedavisi sofrada başlıyor14 Kasım 2018
​Diyabet Hastalarına kış önerisi13 Kasım 2018
​Sonbahar hastalıklarından korunmak elinizde13 Kasım 2018
​Aspirinin fazla kullanımı riskli12 Kasım 2018
Doktorlardan sinüzit uyarısı02 Kasım 2018
​Çocukları gözlük kullanmaya teşvik edin31 Ekim 2018
​Lise öğrencilerinden kök hücre bağış projesi31 Ekim 2018
​Gözlüğünüzü kimseye vermeyin30 Ekim 2018
​Meme kanserinde yeterli bilgi kaygıyı azaltıyor30 Ekim 2018
Meme kanserine karşı en etkili silah erken tanı09 Ekim 2018
Uçar Erzurum’un Sağlık vizyonunu paylaştı04 Ekim 2018
​Omega 3 hem anneyi koruyor hem bebeği28 Eylül 2018
​Kalp sağlığınızı önemseyin28 Eylül 2018
​“Tenisçi dirseği” sadece sporcuları tehdit etmiyor 27 Eylül 2018
​Okul çağı çocuklarına beslenme önerileri14 Eylül 2018
Arkadaşlarınızın kişiliği kadar temizliği de önemli13 Eylül 2018
​Verimli bir okul dönemi için sağlık kontrolü şart08 Eylül 2018
Dünyanın yüzde 27,5’i hareket etmiyor07 Eylül 2018
​Çocuğunuzun gözleri yeni döneme hazır mı07 Eylül 2018
Sigarayı bıraktıracak ilk adım: Doğru Yöntem07 Eylül 2018
​Kasabınızı eldiven takması için uyarın!06 Eylül 2018
​Uçar’dan Halk Sağlığı Haftası açıklaması06 Eylül 2018
​Sağlığınız için balık tüketin04 Eylül 2018
Karaciğer yağlanmasına karşı 5 öneri03 Eylül 2018
Farenjit yaz aylarını da seviyor 17 Ağustos 2018
​Kurbanlığın seçimi kadar, kesimi de önemli17 Ağustos 2018
​Bayramda Reflüden koruyacak 10 altın kural16 Ağustos 2018
​Şeker hastalarına sağlıklı tatil önerileri13 Ağustos 2018
​Yaz Trendi: Glütensiz Diyetler10 Ağustos 2018
​Aşırı terleme sorunu olanlar dikkat02 Ağustos 2018
Mağduriyet yaşamamak için işi uzmanına yaptırın02 Ağustos 2018
​Güneş gözlüğünüz gözünüze zarar verebilir27 Temmuz 2018
Özz&Diyet Merkezi Erzurumlulara hizmet verecek24 Temmuz 2018
​Güneş keyfinize gölge düşmesin20 Temmuz 2018
​Sauna Kalp Damar hastalığı riskini azaltıyor18 Temmuz 2018
Semizotunun az bilinen 5 faydası18 Temmuz 2018
​Gebelik diyabeti artıyor13 Temmuz 2018
​Kirli havuzlar tehlike saçıyor12 Temmuz 2018
​Hipertansiyon yazın da kontrol edilebilir10 Temmuz 2018
Çocuğunuzun düzenini tatilde bozmayın06 Temmuz 2018
​Dişlerin ezeli düşmanı; hazır gıdalar04 Temmuz 2018
​Sigarayı bırakırsam kilo alırım diye endişelenmeyin04 Temmuz 2018
​Sıcaklarda yaz ishallerine dikkat03 Temmuz 2018
Tüp bebek tedavisi ekip uyumu gerektiriyor27 Haziran 2018
​Yazı rahat geçirmenizi sağlayacak 7 öneri27 Haziran 2018
​Uzmanlar uyarıyor: Sünneti ciddiye alın07 Haziran 2018
Ramazan’da Böbrek Sağlığına Dikkat24 Mayıs 2018
​Ramazanda kilo almayın18 Mayıs 2018
​Türkiye’de 6 yılda 276 bin Suriyeli bebek doğdu17 Mayıs 2018
​Bahar alerjilerini griple karıştırmayın!17 Mayıs 2018
​Ramazanda iki öğün beslenmek yanlış 15 Mayıs 2018
​Sağlıklı Bir Ramazan için 10 öneri15 Mayıs 2018
​Türkiye’de 7 Milyon Kişi Diyabetli14 Mayıs 2018
​Annelere sağlıklı beslenme tüyoları 11 Mayıs 2018
Her yıl 7 milyon kişinin ölümüne yol açıyor04 Mayıs 2018
​Öğrencilere ağız ve diş sağlığı eğitimi verildi27 Nisan 2018
​Havale geçiren çocuğu suya tutmayın13 Nisan 2018
Yüksek tansiyon görülme yaşı düştü 11 Nisan 2018
Diyet yaparken ekmek tüketebilirsiniz31 Mart 2018
İçmeye temiz su bulamıyoruz23 Mart 2018
Kent Konseyi'nden öğrencilere diş taraması20 Mart 2018
​Erzurum kan bağışında zirvede16 Mart 2018
Diş Hekimliği Kongresi Erzurum'da başladı06 Mart 2018
​Prof. Dr. Maranki sağlıklı yaşamı anlattı26 Şubat 2018
​İl Sağlık Müdürlüğü’nden sağlıklı yarışma23 Şubat 2018
​Robot ameliyatı birlikte izlediler 22 Şubat 2018
​Acil servisler dolup taşıyor19 Şubat 2018
​Obezitede Avrupa’da 1’inci sıradayız16 Şubat 2018
​Türkiye sağlık sisteminden memnun 15 Şubat 2018
Balık depresyondan koruyor13 Şubat 2018
Sigaranın zararlarını anlattılar09 Şubat 2018
​Sigara içeni de öldürüyor içmeyeni de09 Şubat 2018
Kış aylarında bebeklerin cilt sağlığı için 7 öneri06 Şubat 2018
​Günde 450 kişiye kanser tanısı konuyor05 Şubat 2018
​24 saat sağlık mesaisindeler16 Ocak 2018
​Dünyanın en obez dördüncü ülkesiyiz15 Ocak 2018
​Hava kirliliği insan yaşamını tehdit ediyor09 Ocak 2018
​Verem sağlığımızı tehdit ediyor08 Ocak 2018
​Kalp krizini tetikleyen 6 nedene dikkat 02 Ocak 2018
​Türkiye MR Çekiminde Dünya birincisi27 Aralık 2017
​Kışın sağlıklı bir cilt için 10 altın öneri26 Aralık 2017
​Soğuk havalarda yüz felcine dikkat25 Aralık 2017
​Kışın sofranızda olması gereken 10 besin19 Aralık 2017
​Dünyanın ruh sağlığı kötüye gidiyor18 Aralık 2017
Duruş bozukluğuna karşı 7önlem12 Aralık 2017
​Sağlıklı bir doğum için 5 vitamin değerine dikkat12 Aralık 2017
​Spor yaparken kalbinizi zorlamayın06 Aralık 2017
​UMKE gönüllüleri başarılı tatbikatla göz doldurdu05 Aralık 2017
​Sağlıklı bağırsak düzeni için 10 önemli öneri 28 Kasım 2017
Erzurum’da KYK’da Ender Saraç rüzgarı24 Kasım 2017
​Diş Hekimliği Öğrencileri beyaz önlük giydi23 Kasım 2017
​Ankreas Tümörü Robotik yöntemle temizlendi23 Kasım 2017
​Sağlıklı gözler için vitaminlerden zengin beslenin21 Kasım 2017
​Ağız ve diş sağlığına yeterli önem verilmiyor21 Kasım 2017
​Sağlığa kişi başına 1.524 TL harcandı20 Kasım 2017
Kışın sağlıklı kilo vermek için 8 etkili yöntem14 Kasım 2017
​Sinsi sinsi öldüren hastalık KOAH14 Kasım 2017
​7 milyon diyabet hastası var 13 Kasım 2017
9 ayda 33 milyon kutu antidepresan tüketildi09 Kasım 2017
​Uyanık haldeki hastaya şah damar ameliyatı07 Kasım 2017
​Doğum sonrası depresyonundan kurtulun07 Kasım 2017
​El titremesinin altında yatan 5 neden06 Kasım 2017
​25 bin kişi organ nakli bekliyor03 Kasım 2017
​Kan verin, hayat kurtarın01 Kasım 2017
​Başkan Orhan’dan öğrencilere diş bakım seti25 Ekim 2017
​Sağlıklı bir kalp için ceviz tüketin24 Ekim 2017
​Büyükşehir’den ağız ve diş sağlığı taraması19 Ekim 2017
Obez nüfusu yüzde 13'e ulaştı17 Ekim 2017
​Reflü şikayetlerini azaltabilirsiniz17 Ekim 2017
Bağışıklık sisteminizi güçlendirin16 Ekim 2017
10 reçetenin 3’ünde antibiyotik var10 Ekim 2017
Metabolizmanızı kışa hazırlayın10 Ekim 2017
Meme kanserinde akıllı ilaç dönemi29 Eylül 2017
​Bu belirtiler Alzheimer’e işaret ediyor20 Eylül 2017
​Beslenme okul başarısını etkiliyor 16 Eylül 2017
112 Acil Sağlık Ekipleri şifa dağıtıyor14 Eylül 2017
​Bayramda sağlığınızı ihmal etmeyin25 Ağustos 2017
​Palandöken Belediyesi personeli kan verdi23 Ağustos 2017
Güneşe karşı gözlerinizi koruyun15 Ağustos 2017
Türkiye antibiyotik kullanımında dünya birincisi14 Ağustos 2017
Açık Büfelere dikkat!11 Ağustos 2017
Aşırı sıcaklar kalp sağlığını tehdit ediyor29 Temmuz 2017
Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden ishal uyarısı19 Temmuz 2017
Bel ağrısını önlemenin 9 kuralı17 Temmuz 2017
Yaz hastalıkları kâbusunuz olmasın14 Temmuz 2017
İshalle birlikte kusma varsa dikkat12 Temmuz 2017
Gözlerinizde kızarıklık varsa ihmal etmeyin10 Temmuz 2017
Cilt kanseri artık gençleri de tehdit ediyor10 Temmuz 2017
Güzelleşmek için sağlığınızı tehlikeye atmayın07 Temmuz 2017
Aşırı sıcaklarda ferahlatan “su deposu” 8 besin07 Temmuz 2017
Vücudunuzdaki benlerin rengine dikkat06 Temmuz 2017
Vücutta ödem söktüren 10 besin05 Temmuz 2017
Bu hastalık trafik kazası riskini 8 kat artırıyor!04 Temmuz 2017
Çocuklarda en sık görülen 6 yaz riski03 Temmuz 2017
Tatilde çocuğun beslenme alışkanlığı değişmesin30 Haziran 2017
Teknoloji el hastalıklarını artırdı14 Haziran 2017
Saç dökülmesini hafife almayın13 Haziran 2017
Ramazan ayında bu hastalıklara dikkat12 Haziran 2017
Sekmen: Türk Kızılayı gurur kaynağımız12 Haziran 2017
Havalar ısındı kabus geri döndü08 Haziran 2017
Türkiye’de her beş kişiden biri obez08 Haziran 2017
Sahurda sofranızdan uzak tutun05 Haziran 2017
Hurma tüketmeniz için 10 önemli neden02 Haziran 2017
Kronik hastalığı olanlara uyarı 01 Haziran 2017
Hazır gıdalar tehdit ediyor31 Mayıs 2017
Bu besinler cildinizi yeniliyor31 Mayıs 2017
Ramazan’ın 3 Simgesi30 Mayıs 2017
Sigarayı bırakamıyoruz30 Mayıs 2017
Çocukların yüzde 32’si obezite sınırında30 Mayıs 2017
Sağlıkta ASKOM Bölge Zirvesi yapıldı25 Mayıs 2017
Diyetisyenlerden sahur uyarısı23 Mayıs 2017
Geleneksel halk sağlığı eğitimleri başladı23 Mayıs 2017
Ramazan’ı 8 adımda sağlıklı karşılayın22 Mayıs 2017
Anne ve çocuklar ölmesin06 Mayıs 2017
Glokom sinsice ilerliyor02 Mayıs 2017
Probiyotik besinler ile metabolizmanızı hızlandırın26 Nisan 2017
Sağlık turizminin yeni gözdesi Türkiye26 Nisan 2017
Baharda zindelik veren 8 besin24 Nisan 2017
Ameliyata sigarayı bırakarak hazırlanın20 Nisan 2017
24 milyon kişi obezitenin pençesinde20 Nisan 2017
Şok diyetler karaciğeri yağlandırıyor19 Nisan 2017
Sessiz böbrek taşlarına dikkat!18 Nisan 2017
Baş dönmesine yol açan 10 neden18 Nisan 2017
Kalp sağlığıyla ilgili doğru bilinen 8 yanlış14 Nisan 2017
Bu besinlerle kalbinizi güçlendirin12 Nisan 2017
Cildinize bahar canlılığı getirin11 Nisan 2017
Otizm teşhisi koymada doğru gözlem önemli07 Nisan 2017
Bel ağrısından korunmanın 10 altın kuralı07 Nisan 2017
Fazla ilaç kullanmak migreni tetikliyor04 Nisan 2017
Bahar hastalıklarına karşı 10 önlem03 Nisan 2017
Bu besinler kanserle savaşıyor31 Mart 2017
Gıda, tarladan sofraya güvenli olmalı29 Mart 2017
Erzurum’da gıda denetimleri devam ediyor24 Mart 2017
Mevsim geçişlerine dikkat24 Mart 2017
Başkan Sekmen’den 14 Mart Tıp Bayramı Mesajı13 Mart 2017
Vali Azizoğlu’ndan 14 Mart Tıp bayramı mesajı13 Mart 2017
"Botoks, kronik migren tedavisinde çok etkili"13 Mart 2017
Obezite, böbreklerin iflasına yol açıyor08 Mart 2017
Palandöken Belediyesinden sağlıklı iş birliği07 Mart 2017
Teknolojik gelişmeler hasta ediyor06 Mart 2017
Anne karnında 10 önemli teşhis28 Şubat 2017
DAP ve TÜİK personelinden Kızılay’a kan bağışı28 Şubat 2017
Kanser tedavisinde psikolojik destek şart27 Şubat 2017
Dünyanın yüzde 5’i depresyonda27 Şubat 2017
Tencere yemeği kabızlıktan koruyor23 Şubat 2017
Göz tembelliği tedavisinde 0-7 yaş kritik!22 Şubat 2017
Kefir bağışıklığı kuvvetlendiriyor22 Şubat 2017
Gastrit mutlaka erken dönemde tedavi edilmeli21 Şubat 2017
Hayat şartları çarpıntıyı tetikliyor21 Şubat 2017
KOAH’ta en büyük hasar ilk 5 yılda oluyor20 Şubat 2017
Sağlık Ekipleri'nin "EYOF" başarısı19 Şubat 2017
Uzun süren öksürüğü hafife almayın16 Şubat 2017
Antibiyotik kullanımında ilk sıradayız15 Şubat 2017
Soğuk hava yüzünden yüz felci olmayın!15 Şubat 2017
Ayak sağlığında en sık görülen 3 problem15 Şubat 2017
Yüksek tansiyon sinsice vuruyor!14 Şubat 2017
Obezite çocukların ruh sağlığını da bozuyor14 Şubat 2017
Erzurum "Dumansız Hava" için yürüdü09 Şubat 2017
Her yıl ölenlerin sayısı 100 bini geçti08 Şubat 2017
Demir içeriği yüksek 7 besin!08 Şubat 2017
Menopoz ve diyabet kadın kalbini yoruyor07 Şubat 2017
Sigarayı bırakmanız için 10 önemli neden!07 Şubat 2017
Bu öneriler sinüzitten koruyor06 Şubat 2017
Çocuklarda iştahsızlığa yol açan 5 etken!03 Şubat 2017
Obezite kırmızı alarm veriyor03 Şubat 2017
Ses kısıklığına yol açan 7 neden01 Şubat 2017
Onkolojide Erzurum BEAH farkı31 Ocak 2017
Kış aylarında göz kuruluğuna dikkat!31 Ocak 2017
Kuşburnu çayının içmeniz için 9 önemli neden31 Ocak 2017
Balık tüketmemiz için 12 önemli neden27 Ocak 2017
‘Hızlı Antijen Testi’ uygulanmaya başlandı25 Ocak 2017
Diyabetin görülme yaşı giderek düşüyor25 Ocak 2017
Sağlık kaynağı besinler sizi hasta edebilir24 Ocak 2017
Bayılma kalp hastalığı habercisi olabilir23 Ocak 2017
Kan bağışında güçlerini birleştirdiler19 Ocak 2017
Sezaryen ve antibiyotikte dünya birincisiyiz18 Ocak 2017
Kalp krizi riskini artıran 6 kadın hastalığı17 Ocak 2017
Mikroplar vücudunuza girmeden savaşın!16 Ocak 2017
Uzman Diyetisyenden önemli tavsiyeler16 Ocak 2017
Beyaz lahananın bilinmeyen 10 faydası16 Ocak 2017

Anasayfa | Künye | Bugünki Sayımız | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası
CH