​Yüksek İrtifaya bir ödül daha
​Büyükşehir e-Belediye Bilgi Sistemi’ne geçti
​Büyükşehir yeni araçlarını tanıttı
​Erzurumspor'a anlamlı ziyaret
  Genel      Gündem      Siyaset      Ekonomi      Spor      Dünya      Yerel      Asayiş      Eğitim      Sağlık      Teknoloji      Bölge      Kültür   
 
Ana Sayfa > Genel

'Gelin gönüller yapalım bu ramazan ve her zaman'
02 Haziran 2016
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, yaklaşan ramazan ayı münasebetiyle bir basın toplantısı düzenledi.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Türkiye Diyanet Vakfı Konferans Salonunda düzenlenen basın toplantısında, 2016 yılı ramazan ayı temasını kamuoyuyla paylaşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ramazan ayına dair bazı hatırlatmalarda da bulundu.
Ramazan mektebinin en önemli dersinin ‘İyilik’ olduğuna işaret eden Başkan Görmez, öte yandan dini tartışma konusu yaparak ramazanın manevi iklimine zarar verilmemesi gerektiği uyarısında da bulundu.
Bu sene ramazan ayı temasının, son yıllarda hayatın akışı içerisinde ihmal edilen insanın öne çıkarıldığını ve ‘Gelin Gönüller Yapalım, Bu Ramazan ve Her Zaman’ başlığının seçildiğini kaydeden Başkan Görmez, temaya geçmeden önce şu hatırlatmalarda bulundu;

Ramazan ayı, bütün yeryüzünü bir mabede dönüştürür…”

Ramazan ayı, bütün yeryüzünü bir mabede dönüştürür. Bütün Müslümanları bir eğitime tabi tutar. Bir okul olur, bir mektep olur. Bize hür olmayı öğretir, irade hürriyeti noktasında bizi eğitime tabi tutar. Ramazan ayı, yeryüzünde 1,5 milyarı aşkın insanı aynı zamanda aynı vakitlerde aynı hareketleri yaptırarak imsakla bütün kötülüklere veda etmesini sağlayarak, oruçla iradelerini hür kılmayı öğreterek, iftarla müminlerin sevinçlerini birleştirerek, teravih ile Müslümanların Rahman’a secdede buluşturarak, zekatıyla, fitresiyle Müslümanların başka insanların farkında olmasını sağlayarak, Kadir Gecesiyle kadrini yükselterek, kadrini yücelterek ve nihayet bayramla bir sevinç atmosferinde hepsini birleştirerek tarih sahnesinde sürekli kılan muazzam bir organizasyondur aynı zamanda.

“Bu sene ramazana 60 yıllık ihtilafın son bularak Müslümanların ittifakla aldığı tekli takvim kararının sevinciyle giriyoruz…”

Bu sene ramazana bir sevinçle giriyoruz. Geçen hafta bütün İslam dünyasını İstanbul’da toplayarak yıllardır hasretini çektiğimiz bir kararı alarak bu kararı bütün Müslüman kardeşlerimizle paylaşmanın mutluluğunu, memnuniyetini yaşadık. 60 yıldır bütün İslam dünyası Ramazan’a giriş konusunda, bayramlarını birlikte kutlama konusunda bir ihtilaf içerisinde oldu. Pek çok toplantılar, ilmi toplantılar yapıldı yapıldı. Müslümanların 60 yıl böyle bir konuyu tartışmış olması, içinde bulunduğu hali anlatmak bakımından üzüntü verici olmuştur. 2013 yılında bir hazırlık toplantısı yaparak bu konuya sahip çıkacağımızı bütün İslam dünyasına bildirme imkanını Cenabı Hak lütfetti. Sonra astronomi alimlerinden ve fıkıh alimlerinden oluşan ortak bir ilim heyeti kuruldu. Üç sene üzerinde çalıştılar. Nihayet geçen hafta da bütün İslam dünyasının fıkıh akademilerini, Diyanet İşleri Başkanlıklarını İstanbul’a davet ederek üç günlük bir toplantı gerçekleşti. İlk defa ittifakla varılan bir karar oldu. Bu karara göre artık Müslümanlar dünyanın bir yerinde oruç tutmaya başlarken, bir yerinde bunu terk etmeyecekler. Bir yerinde bayram kutlanırken bir başka yerinde bayram yapmayacaklar. Astronomi ilminin verilerini yakıni bir bilgi kaynağı olarak kabul etmede bir ittifakın sağlanmış olması, önceden takvimlerin hazırlanarak Cenabı Hakk’ın aya, güneşe ve kainata yerleştirdiği hesaplara göre bundan böyle oruçlarımıza başlayacağımızı, bayramlarımızı birlikte kutlayacağımız konusunda bir ittifaka varılmış olmasından büyük bir mutluluk duyuyorum.

Gelin Gönüller Yapalım Bu Ramazan ve Her Zaman…

Her sene Ramazan’da ve diğer bütün faaliyetlerimizde bir temayı öne çıkararak, bizi biz kılan, Ramazan’ı Ramazan kılan bütün değerleri bir tarafa bırakarak değil, sadece bir temayı toplumsal sorunlarımızı dikkate alarak öne çıkarmaya çalışıyoruz. Bu seneki temamız son derece önemli bir tema. Bu sene diyoruz ki, ‘Gelin Gönüller Yapalım Bu Ramazan ve Her Zaman’ Çokça ihmal ettiğimiz bir şey var kardeşlerim, hayatın akışı içerisinde insani ihmal ediyoruz, yanı başımızdaki kardeşimizin gönlünü kırıyoruz, gönüller yıkıyoruz, gönüller yapmıyoruz. Hâlbuki biz gönül yapmaya geldik. ‘Gönül yapmak’ kavramı herhalde başka bir dilde, başka bir medeniyette pek rastlayamayacağımız bir kavram. Zira gönlü ifade eden başka kelimeler de var, kalp, yürek, ama gönül başka bir şeydir. Gönül kalbin çok daha başka büyük bir boyutudur, sevgiyi, şefkati, merhameti ifade eden, dünyayı kuşatan, sevgisini ifade eden boyutudur gönül. Gönül Rabbimizin tahtıdır, Rabbimizin arşıdır gönül.

“Tarihin bu zor sürecinde gönüller arasındaki merhamet köprüleri çok daha büyük önem arz ediyor…”

Millet olarak ve İslam alemi olarak tarihin zor bir sürecinden geçiyoruz. Tarihin bu zor sürecinde milletimizin birliği ve beraberliği, gönüller arasındaki merhamet köprüleri çok daha büyük önem arz ediyor. Onun için biz millet olarak gönüller arasında köprüler kurmaya devam etmeliyiz. Gönüllerimiz arasında birlik olmalı ve hep birlikte biz gönüller yapmalıyız.

“Gelin bize sığınan kırık kalpleri onaralım…”

Ülkemize sığınan 3 milyon civarında mülteci kardeşimiz var. Hassaten bizim tarihin bu zor sürecinde gönüllerimize, kalplerimize sığınan bu kardeşlerimizin gönüllerini yapmalıyız. Bu bizim hem insani görevimiz, hem İslami görevimiz. ‘Gelin bize sığınan kırık kalpleri onaralım’ diye çağrıda bulunmalıyız. Zira o kalplerin hepsi buruk ve kırık, o kalplerin yeniden inşa edilmeye ihtiyacı var. O kalplerin nice sahipleri denizlerde boğuldular, boğulmaya devam ediyorlar. O kalplerin nice sahipleri sığınacak bir yer bulamadılar. Başka dünyalarda, sınırlarda beklemeye devam ediyorlar. Nice çocuklar, nice yavrular denizlerde boğuluyor. Dolayısıyla böyle bir ramazan gününde eğer biz, bize sığınan bu kardeşlerimizi unutursak ramazanın bize kazandırmak istediği hasletleri yeterince gerçekleştirmiş olmayız. Önce gelin bize sığınan kırık kalpleri onaralım ve ülkemize sığınan bütün muhacirlere sahip çıkalım.

“Gelin minik yetim yüreklere merhem olalım…”

Yetimleri gözetelim. Gelin minik yüreklere merhem olalım. Nice yetimler var. Son savaşlarda bu coğrafyada 150 milyon yetimden söz ediliyor ve bütün bu çocukların himayeye ihtiyacı var. Bu yüreklerin sarılmaya ihtiyacı var. Annesiz, babasız kırılmış bu kalplerin, bu minik yüreklerin yeniden inşa edilmeye ihtiyacı var.

“Her şeyden önce annemizin babamızın gönlünü yapalım…”

Her şeyden önce bir mümin olarak Rabbimize kul olmaktan sonra en önemli vazifemiz, annemizin, babamızın daima gönlünü yapmaktır. Ona ‘öf’ bile diyemeyeceğimizi Allah Kuran’da emretmiştir. Annelerimizin, babalarımızın, bütün o yaşlılarımızın o koca yüreklerini yapmalıyız. Koca gönüllerini yapmalıyız.

“Engelli kardeşlerimize yardımcı olmak için kendi gönüllerimizdeki engelleri ortadan kaldıralım…”

Nice engelli kardeşlerimiz var, onlara yardımcı olmak için kendi gönüllerimizdeki engelleri ortadan kaldırmalıyız hep birlikte. Gelin bu ramazan gönüller yapalım. Gönül yapmak sadece bir evin önüne bir paket bırakmak değildir. Gönül yapmak bir yetimin eline 3 kuruş para koymak, fitresini vermek değildir. Hep birlikte kırık kalpleri saralım ve gönüller yapalım, gönül kazanalım. Gönül kırarak ramazanımızı heba etmeyelim. Gönül kırarak oruçlarımızı bozmayalım. Gönüller yaparak oruçlarımızı arttıralım, gönüller inşa ederek Ramazan’ımızı ihya edelim. Gönül yapmanın ibadetlerin gayesi olduğunu bir kez daha hatırlayalım.

“Her sene ramazan, kalbimize, yüreğimize çöken kötülükleri ortadan kaldırmak için gelir…”

Ramazan ayı bizi değiştirmeye gelir. Hepimiz bu dünyaya geçici bir süreliğine misafir olarak geldik ve Allah her birimize ‘ömür’ dediğimiz bir sermaye vermiştir. Hepimiz bu ömür sermayesini tüketmeye geliyoruz ve hepimiz bu dünyaya imtihan olmaya geliyoruz. Çünkü iman ediyoruz ki ebedi bir hayat var, sonsuz bir hayat var. O sonsuz hayatı kazanmanın yeridir dünya ve biz bu dünyayı, bu dünya hayatını çok iyi değerlendirmek için gönderilmişiz. Ancak, dünyanın, hayatın akışı içerisinde bazen kendimizi ihmal ediyoruz, kalbimizi ihmal ediyoruz, kardeşimizi, dostumuzu ihmal ediyoruz. Dünya hayatını bir gayeye dönüştürüyoruz bazen. İşte Ramazan her sene bize dünya hayatının bu akışına teslim olmamayı öğretmeye geliyor. Bizi değiştirmeye geliyor. Bizim kalbimize, yüreğimize çöken kötülükleri ortadan kaldırmak için geliyor. Ancak biz ramazanı değiştirmeye kalkıyoruz.

“Ramazanı kendi dünyamızda bir şatafata, bir eğlenceye dönüştürmeyelim…”

Bütün ibadetlerimiz bizi değiştirmeye geliyor, ama biz ibadetlerimizi değiştirmeye kalkışıyoruz. Onun için her sene diyoruz ki, ‘ramazan bizi değiştirsin, biz ramazanı değiştirmeyelim’ Biz ramazanı kendi dünyamızda bir şatafata, bir eğlenceye dönüştürmeyelim. Ramazan, Kur'an ve sünnet tarafından bizi değiştirmek üzere nasıl programlanmışsa o programa tabi olarak kendimizi ramazanın o rahmet eline teslim etmeliyiz. Ramazan bizi değiştirmeli, biz ramazanı değiştirmemeliyiz. Ramazan elbette bir coşkudur aynı zamanda. Ama bu coşku bir eğlence, bir şatafat ve bir gösteriye asla dönüşmemeli.

“İftar vaktini sevinçleri paylaştığımız bir ana dönüştürmeliyiz, birbirimizi ağırladığımız israf sofralarına değil…”

İftar vakti ramazanda çok önemli bir vakittir. Namazda secde anı ne kadar değerli ve kıymetli ise, ramazanda iftar anı o kadar değerli ve kıymetlidir. Secdede yapılan dualar nasıl makbul ise, iftar vaktinde yaptığımız dualar öyle makbuldür Rabbimizin katında. Öyleyse iftar vaktini sevinçleri paylaştığımız bir ana dönüştürmeliyiz ve biz iftar sofralarımızı sadece birbirimizi ağırladığımız israf sofralarına dönüştürmemeliyiz. Zira iftar sofraları bizi her türlü israftan korumak üzere aynı zamanda gerçekleştireceğimiz bir ibadettir, bunun farkında olmayız.

“Ramazan’da hanelerimizi ve gönüllerimizi orucu bizimle idrak edecek herkese açık tutmalıyız…”

Ramazan’da hanelerimizi ve gönüllerimizi orucu bizimle idrak edecek herkese açık tutmalıyız. Zenginler sadece zenginleri ağırlamasın, zenginler fakir kardeşlerini ağırlasın, fakirler zengin kardeşlerini sofralarında ağırlasınlar. Bizimle aynı değere sahip, Rabbimiz katında belki de bizden daha değerli, daha kıymetli nice kardeşlerimizi ihmal ediyoruz. İşte ramazanın ruhu budur. Ramazan bize bu ruhu kazandırmak için gelir. Yoksa zenginlerin yine zenginlerle sofralarda buluştuğu, fakirlerin de sadece fakirlerle bir araya geldiği bir ay değildir Ramazan.

“İftar çadırları asla bir reklam, tanıtım ve gösteriye dönüştürülmemeli…”

Son yıllarda bütün şehirlerde iftar çadırları kuruluyor. Özellikle işinden çıkmış, iftar vaktinde evine ulaşamayan nice insanların oralarda sıcak bir çorba içmesini sağlamak ne kadar güzel bir adet, ne kadar güzel bir gelenek. Ancak bu asla bir reklam, bir tanıtım ve bir gösteriye dönüştürülmemeli. Özellikle yerel idarelerimiz, mahalli idarelerimiz bu konuda çok daha dikkatli olmalı. Yeni bir iyilik adabına, yeni bir hayır adabına, yeni bir infak adabına ihtiyaç var. Allah Kuran’da buyuruyor ki, ‘benim fakir kullarımın başına kakarak vereceğiniz sadakaları iptal etmeyin, boşa çıkarmayın. Benim fakir kuluma eziyet ederek, başa kakarak sakın sadakalarınızı, zekatlarınızı boşa çıkarmayın. Eziyet edeceksiniz vermeyin’ Daha doğru bir dil kullanmaya ihtiyaç var. Evladınızın sizin mirasınızda nasıl hakkı verse, fakirin de sizin paranızda hakkı vardır. Allah böyle buyuruyor.  Onun için yeni bir dil geliştirmemiz lazım.

“Türkiye Diyanet Vakfı, 88 ülkede 500 bölgeye milletimizin iyilik elini ulaştıracak…”

Diyanet Vakfımız son yıllarda evrensel bir iyilik hareketine dönüştü ve her sene milletimizin sahip olduğu bütün bu iyilikleri ve güzellikleri sadece ülkemizle sınırlı tutmayıp, dünyanın muhtelif en ücra köşelerinde umutlarını bize bağlamış olan kardeşlerimize de milletimizin iyilik elini, şefkat elini, merhamet elini taşımaya devam ediyorlar. Kurban Bayramı esnasında milletimizin verdikleri vekaletleri yerine getirmek üzere dünyanın her tarafına dağılıyorlar. Tamamen kardeşlerimiz gönüllülerden oluşuyor. Dünyanın muhtelif yerlerine milletimizin bu iyilik elini taşıyorlar. Bu Ramazan 88 ülkede ve 500 bölgede inşallah gönül sofraları kuracaklar, milletimizin iyilik ve hayır elini taşıyarak oralarda iftar sofralarında onlarla beraber olacaklar. Milletimizin selamını götürecekler, onların da dualarını getirecekler bizlere.

“İyilik sınır tanımaz…”

İyilik sınır tanımamalı, gönül yapmak belli bir sınır içerisinde yapılacak bir iyilik değildir. İyilik sınır tanımaz. Biz bütün dünyada bu gönülleri inşa etmeliyiz, yapmalıyız, daha muhtaç yerler var. Hala bir damla suya muhtaç olan kardeşlerimiz var. Bir kuyu kazılarak, koca yerleşim birimlerinin suyunu sadece bir kuyudan temin ettikleri yerler var. İnsanlık dünyadaki bu adaletsizlikleri ortadan kaldırmak için seferber olmalı. Bir lokmaya muhtaç nice insanlar dünyanın en uzak köşelerinde bir ramazan bizimle beraber oruç tutuyor, ama iftar sevincini de milletimizin selamıyla, buradan götürdükleri iyilik ve hayır eliyle, gönül elçileriyle bunu gerçekleştirdiği zaman, aynı zamanda bütün dünyaya ve bütün insanlığa bir iyilik dağıtılmış oluyor. İyilik halesi oluşmuş oluyor. Bu sene inşallah 88 ülkede 500 bölgede kardeşlerimiz dağılarak bu güzelliği gerçekleştirecekler, gönül sofralarında gönül yapacaklar, gönül imar edecekler.

“Türkiye Diyanet Vakfı yurt içinde de bütün illerde iyilik dağıtacak…”

Elbette yurt içinde de Diyanet Vakfımızın bütün şubeleri marifetiyle bütün illerimizde, bütün ilçelerimizde bu iyilikleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz. ‘Şimdi yaraları sarma zamanı’ kampanyamız hala devam ediyor. Vücutta açılmış bütün yaralar kapatılır, ama bir yara var ki onu kapatmak zordur, o da gönül yarasıdır. Biz aynı zamanda gönül yaralarını sarmakla mükellefiz hep birlikte.

“Ramazanda imsak vakitleri üzerinden, namaz vakitleri üzerinden tartışma çıkararak ramazanın manevi iklimine gölge düşürmeyelim…”

Ramazan ayının ilk günlerinde böyle imsak vakitleri üzerinden, namaz vakitleri üzerinden birtakım aykırı düşünceleri, fikirleri taşıyarak ramazanın manevi iklimine gölge düşürmeyelim. Birtakım dini meseleleri tartışma konusu yaparak asla ramazanın manevi iklimine gölge düşürmeyelim. Bilakis hep birlikte gönül yapmak üzerinde duralım. Her gün her orucumuzla birlikte her kardeşimiz ne kadar çok insanın kırılmış kalbini onarırsa, ne kadar çok insanın kalbini gönlünü yaparsa, aynı zaman o kadar oruçlarını arttırmış olacak, ibadetini o kadar güçlendirmiş olacak.Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer Genel Haberleri

Başlık Tarih
 
​Aydın: Ülkemizin her köşesini ihya ettik15 Ocak 2019
Seçim güvenliği genelgesi yayınlandı11 Ocak 2019
Özsoy: "Sorunlarımız çok acil çözüm bekliyor"09 Ocak 2019
​Geçen yıl en çok 182’yi aradık09 Ocak 2019
​Türkiye’deki araç sayısı 23 milyona yaklaştı08 Ocak 2019
​2018 yılında en çok Müslüm filmi izlendi04 Ocak 2019
​En fazla Suriyeli İstanbul’da yaşıyor03 Ocak 2019
​DSİ’den devasa yatırımlar28 Aralık 2018
​Türkiye dünyayı en az kirleten ülkeler arasında22 Aralık 2018
​Kadınlar erkeklerden uzun yaşıyor18 Aralık 2018
​Günde 3 saat 34 dakika Tv izliyoruz13 Aralık 2018
​Gıda sürdürülebilirliğinde 58’inci sıradayız11 Aralık 2018
​Seçimlerde çevre ve gürültü kirliliğine son 06 Aralık 2018
Suriyelilerin içme ve kullanma suyu DSİ’den21 Kasım 2018
​Türkiye’nin yüzde 8’i 65 yaş üstünde13 Kasım 2018
Bir milyondan fazla araç men edildi12 Kasım 2018
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 10 Kasım mesajı09 Kasım 2018
​Türkiye hem evde hem işte çalışıyor31 Ekim 2018
İçişleri Bakanlığı'ndan valiliklere "düğün" genelgesi26 Ekim 2018
​Türkiye macera turizminde 27’nci sırada26 Ekim 2018
2 saat 48 dakikamız sosyal medyada geçiyor23 Ekim 2018
Arazi toplulaştırmasında hedef 8,5 milyon hektar22 Ekim 2018
​Türkiye’nin yarısından fazlası sosyal medyada19 Ekim 2018
Anneler İstihdamla Buluşuyor17 Ekim 2018
​Üniversite mezunlarına deneyim kazandırılacak17 Ekim 2018
​Gençlere geleceğin meslekleri anlatılacak17 Ekim 2018
Dünyada en çok turisti Avrupa kıtası ağırlıyor05 Ekim 2018
​Türkiye’nin boy ortalaması 1.74 metre05 Ekim 2018
​Erzurumlular başkentte buluşacak30 Eylül 2018
​Türkiye’deki Müze sayısı yüzde 5 arttı28 Eylül 2018
Yaşam kalitesi en yüksek şehirler belli oldu21 Eylül 2018
280 milyar 993 milyon km yol gittik12 Eylül 2018
Dünyada 870 milyon insan açlık çekiyor11 Eylül 2018
​Dünyada 750 milyon kişi okuma yazma bilmiyor10 Eylül 2018
​Emoji kullanmada 14’üncüyüz04 Eylül 2018
​Elektrikli araç sayısı 1 milyonu aştı31 Ağustos 2018
Çocukların yüzde 59’u akıllı telefon sahibi27 Ağustos 2018
​Yemeğe 1 saat 58 dakika ayırıyoruz16 Ağustos 2018
​Türkiye’nin yüzde 83,8’i evden internete erişebiliyor10 Ağustos 2018
​Türkiye’ye giriş yapan turist sayısı arttı09 Ağustos 2018
​Gazeteciler meslek yasası istiyor30 Temmuz 2018
​Gazete ve dergi sayıları her geçen gün azalıyor27 Temmuz 2018
​Her 10 kişiden 6'sı tanışma uygulaması kullanıyor26 Temmuz 2018
​Çalışmak için en çok tercih edilen ülkeler belli oldu13 Temmuz 2018
Kurbanlık fiyatları açıklandı12 Temmuz 2018
​Türkiye İnternet Hızında 91’inci sırada12 Temmuz 2018
​Elektronik imza sayısı artıyor11 Temmuz 2018
Türkiye’deki araç sayısı 23 milyona yaklaştı04 Temmuz 2018
​Dünya üzerindeki 193 ülkenin 170’inde Türk var02 Temmuz 2018
Türkiye en çok insani yardım yapan ülke27 Haziran 2018
Türkiye canlı video izlemede birinci sırada21 Haziran 2018
​Acu: Ülkemizin vizyon projelerini hayata geçiriyoruz20 Haziran 2018
​Hayvancılık ithalatında rekor artış 18 Haziran 2018
12 bin milyoner Türkiye’den göç etti08 Haziran 2018
​Türkiye’de üç buçuk milyon Suriyeli yaşıyor07 Haziran 2018
​Elektrikli araç sayısı yüzde 55 arttı04 Haziran 2018
Dünyanın en değerli pasaportları belli oldu30 Mayıs 2018
​Türkiye mesai saatleriyle Dünya birincisi30 Mayıs 2018
​Türkiye geleneksel lezzetlerinden vazgeçemiyor28 Mayıs 2018
​Türkiye nüfusunun 16,1'i genç18 Mayıs 2018
​Türkiye'nin yüzde 66,1'i çekirdek aile14 Mayıs 2018
Diyanet'ten israf uyarısı10 Mayıs 2018
​Gençlerin tercihi pazarlama alanı02 Mayıs 2018
​Türkiye yabancı turist sayısında 6. sırada27 Nisan 2018
​Seçim istifası için son tarih belli oldu21 Nisan 2018
​Nüfusun yüzde 28,3’ü çocuklardan oluşuyor20 Nisan 2018
Türkiye erken seçime gidiyor18 Nisan 2018
​Türkiye’nin havası temiz tek ili Karadeniz’de18 Nisan 2018
Türkiye’de 64 milyondan fazla 4.5g abonesi var13 Nisan 2018
​Türkiye’de HGS sayısı 11 milyonu aştı12 Nisan 2018
Türkler AB'de beşinci sırada12 Nisan 2018
Türkiye güneş enerjisinde yükselişte11 Nisan 2018
Her üst düzey 5 yöneticiden 1’i kadın10 Nisan 2018
​Başkan Sekmen’den Avukatlar Günü Mesajı05 Nisan 2018
Türkiye'de çalışanlar mutsuz05 Nisan 2018
Tercihimiz yakıtta gaz renkte beyaz 03 Nisan 2018
Yabancı sayısı 1,5 milyonu geçti02 Nisan 2018
​Telefon kütüphanesi gönüllülerin sesiyle büyüyor02 Nisan 2018
​İçişleri Bakanlığı Avukat alacak29 Mart 2018
​38 bin ton atık yağ yakıta dönüştü29 Mart 2018
​Türkçe Dünyada 5. dil28 Mart 2018
​10 çalışandan 7’si işe gitmek istemiyor27 Mart 2018
​Dünyanın en pahalı şehirleri belli oldu20 Mart 2018
​Yaşlı nüfus son beş yılda 1 milyon kişi arttı 19 Mart 2018
Erdoğan, Şehit Teğmen’in cenazesine katıldı16 Mart 2018
​Türkiye’nin yarısından fazlası memleketinde yaşıyor16 Mart 2018
​Yabancıların gayrimenkul tercihi Türkiye09 Mart 2018
​Havayolu trafiği yüzde 23,1 arttı08 Mart 2018
​Erkekler kadınların çalışmasını istemiyor07 Mart 2018
Türkiye 49. sırada yer aldı06 Mart 2018
​Evlenenler azaldı boşananlar çoğaldı05 Mart 2018
​Trafiğe kayıtlı araç sayısı yüzde 14 arttı02 Mart 2018
​Acu: Sulamada hedef 5 yıldızlı projeler02 Mart 2018
​Çocuklar fiziksel şiddete maruz kalıyor01 Mart 2018
​Yabancı sermayeli şirket sayısı artıyor28 Şubat 2018
​Bir yılda 1 milyon 323 bin konuta ruhsat21 Şubat 2018
​4 kişiden 1'i haftada 60 saat çalışıyor19 Şubat 2018
​Nüfusun yüzde 67’si internet kullanıyor16 Şubat 2018
​Türkiye’de yabancı işçi sayısı arttı16 Şubat 2018
​Türkiye’de her 100 kişiden 2’si esnaf13 Şubat 2018
​Gençler gönlü girişimcilikten yana09 Şubat 2018
Türkiye’de her 7 kişiye bir otomobil düşüyor09 Şubat 2018
​Türkiye altın rezervinde ilk 10’da 09 Şubat 2018
Trafiğe kayıtlı araç sayısı arttı05 Şubat 2018
​Türkiye nüfusu 80 milyonu geçti02 Şubat 2018
​Turizm gelirleri 26 milyar doları geçti 01 Şubat 2018
​Her 2 saniyede bir kız çocuğu evlendiriliyor01 Şubat 2018
​7 saatimiz bilgisayar başında geçiyor29 Ocak 2018
2017 havacılık tarihinin en güvenli yılı oldu 26 Ocak 2018
​İnternet ve sosyal medya kullanımı arttı25 Ocak 2018
​Türkiye’de geçen yıl 1,4 milyon konut satıldı24 Ocak 2018
​Marka ve patent başvurusunda büyük artış24 Ocak 2018
​4,5 milyon dekar alan taşkınlardan korundu22 Ocak 2018
​Küresel ısınma alarm veriyor22 Ocak 2018
Bayır: Zeytin Dalı Harekatını destekliyoruz22 Ocak 2018
​2017 yılında istihdamda artış oldu19 Ocak 2018
​Türkiye yılda bin 832 saat çalışıyor16 Ocak 2018
​Altın üretimi 12 milyonu geçti11 Ocak 2018
​DSİ 2017’de 508 tesisi hizmete aldı 02 Ocak 2018
AGD’den Mekke’nin ve Kudüs'ün Fethi gecesi30 Aralık 2017
​Ülkelerin internet bağlantı hızları belli oldu28 Aralık 2017
​2 milyondan fazla pasaport basıldı22 Aralık 2017
​Dünyanın en yaşanabilir şehirleri açıklandı 21 Aralık 2017
Haftada 9 saatimiz trafikte geçiyor20 Aralık 2017
​Türkiye 170 ülkeye 21 milyar dolar yardım yaptı19 Aralık 2017
​Çağrı merkezleri hızla büyüyor13 Aralık 2017
​Motorlu taşıt sayısı yüzde 28 arttı12 Aralık 2017
​Hergün 12 milyon ekmek çöpe gidiyor11 Aralık 2017
​Bir yılda 32 milyon ton atık toplandı08 Aralık 2017
​11 ayda 179 milyon kişi uçtu07 Aralık 2017
​Türkiye işçi ölümlerinde Avrupa birincisi 05 Aralık 2017
​Hepimiz bir engelli adayıyız04 Aralık 2017
​En çok turistin gittiği şehirler açıklandı01 Aralık 2017
​Cep telefonuyla en çok konuşan ülkeyiz29 Kasım 2017
Kadına yönelik şiddet durdurulamıyor28 Kasım 2017
​Yeraltı zenginliklerimizin yeterince farkında mıyız28 Kasım 2017
​250 binden fazla çalışana belge verildi23 Kasım 2017
​14 milyon kişi yurtiçinde seyahat etti23 Kasım 2017
​Yapı ruhsatlarında rekor artış22 Kasım 2017
​Uyurken bile yanımızdan ayıramıyoruz22 Kasım 2017
Çocuklar şiddete maruz kalıyor21 Kasım 2017
Hava kirliliği yılda 7 milyon can alıyor13 Kasım 2017
​Türkçe Avrupa’da en fazla yayın yapılan 4. dil oldu10 Kasım 2017
​Trafikteki araç sayısı 22 milyona yaklaştı10 Kasım 2017
​Türkiye’de 2 milyondan fazla kişi yer değiştirdi07 Kasım 2017
​Gençleri bekleyen tehlike teknoloji bağımlılığı03 Kasım 2017
​Marka başvurusunda Avrupa’nın lideriyiz31 Ekim 2017
Türkiye’nin Yardım Eli Türk Kızılayı30 Ekim 2017
​Nüfusun dörtte biri kiracı27 Ekim 2017
Hava kirliliği alarm veriyor24 Ekim 2017
​Gençler uyumak yerine televizyon izliyorlar19 Ekim 2017
​Türkiye havada büyüyor12 Ekim 2017
​Her 10 dakikada 1 kız çocuğu şiddet kurbanı12 Ekim 2017
​Türkiye Avrupa'nın en genç ülkesi03 Ekim 2017
​Küresel açlık alarm veriyor28 Eylül 2017
Tatil için tercih edilen ülke ve şehirler belli oldu22 Eylül 2017
​Mobil abone sayısı 76 milyona ulaştı20 Eylül 2017
​İhmal ve dikkatsizlik ormanların baş düşmanı oldu19 Eylül 2017
​Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz18 Eylül 2017
​Arabuluculuk uygulamasında büyük başarı13 Eylül 2017
​Havayolları rekora koşuyor11 Eylül 2017
Mülteci sayısı 22,5 milyonu geçti05 Eylül 2017
ESTP'DEN "Arakan" tepkisi 30 Ağustos 2017
Başkan İkinci: Malazgirt ruhu devam edecek28 Ağustos 2017
5 Milyon 150 Bin Kurbanlıkla Bayrama hazırız24 Ağustos 2017
Bayramda hava ve kara trafiği artacak23 Ağustos 2017
​10 haneden 8'inde internet var21 Ağustos 2017
Sosyal medyada paylaşım kuralları belirleniyor19 Ağustos 2017
Son on yılda 400 bin araç perte çıktı16 Ağustos 2017
Konutların çoğunun hala sigortası yok14 Ağustos 2017
MÜSİAD’dan Filistin’e destek ziyareti12 Ağustos 2017
Meteoroloji açıkladı: 46 yılın en sıcağı30 Temmuz 2017
En fazla marka başvurusu yapan ülke Türkiye29 Temmuz 2017
AGD’den Büyük Kudüs mitingine çağrı28 Temmuz 2017
Türk gençliğinin yalnızlık oranı Avrupa’nın üç katı28 Temmuz 2017
Erzurum Kongresi'nde ortaya çıkan ruhla ilerliyoruz22 Temmuz 2017
“Milletimiz 15 Temmuz da destan yazmıştır”14 Temmuz 2017
AGD’den 15 Temmuz açıklaması14 Temmuz 2017
Su ürünleri üretimi azaldı11 Temmuz 2017
Nüfus ve aile planlaması verileri açıklandı10 Temmuz 2017
Telefon dolandırıcılığı gündemden düşmüyor30 Haziran 2017
Dikkat 1 hafta kaldı! 427 TL ceza yiyebilirsiniz24 Haziran 2017
Gurbetteki Erzurumlular bir araya geldi20 Haziran 2017
Dünya ülkelerinin ortak gündemi mülteciler20 Haziran 2017
İçişleri 81 ilin valisine gönderdi!17 Haziran 2017
Türkiye mavi bayrakta dünya üçüncüsü16 Haziran 2017
2 milyon elektrikli otomobil yollarda16 Haziran 2017
Her yıl 12.6 milyon insan çevre kirliliğinden ölüyor07 Haziran 2017
Sekmen: Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz01 Haziran 2017
Bulutlar: Acımız büyüktür ve tarifsizdir01 Haziran 2017
Vali Azizoğlu: Erkal'ın yeri kolay kolay dolmaz12 Mayıs 2017
“O, Erzurum’a Sevdalı Gerçek Bir Dadaş’tı”12 Mayıs 2017
Sekmen: Erzurum sanatta önemli değerini kaybetti12 Mayıs 2017
Bakan Akdağ'dan 'İbrahim Erkal' açıklaması11 Mayıs 2017
İbrahim Erkal hayatını kaybetti09 Mayıs 2017
“Dünya Basın Özgürlüğü Günü kutlu olsun”03 Mayıs 2017
Türkiye çocuk nüfusunda 96. sırada25 Nisan 2017
Doğu illerinde oy sayma işlemi başladı16 Nisan 2017
Turizm sektörü 2017’den umutlu15 Nisan 2017
İbrahim Erkal yoğun bakımda12 Nisan 2017
Türkiye’de orman varlığı artıyor21 Mart 2017
Türkiye'de yaşlı nüfus sayısı artıyor20 Mart 2017
En fazla Türk Almanya’da yaşıyor17 Mart 2017
Dünya Kadınlar Günü'nde vahim tablo07 Mart 2017
Deprem kendini hatırlatıyor06 Mart 2017
Türkiye yılda 34 saatini trafikte geçiriyor02 Mart 2017
Mahkemelerin dava yükü azaldı22 Şubat 2017
Çipli kimlik kartlarına başvuru 2 milyonu aştı20 Şubat 2017
İnşaat sektörü 2017’ye iyimser bakıyor13 Şubat 2017
Ayasofya için bakanlar kurulu kararı yeterli01 Şubat 2017
Enerjide yüzde 72 oranında dışa bağımlıyız17 Ocak 2017
Tüketici Ödülleri sahiplerini bekliyor16 Ocak 2017
Mete Yarar’dan ‘15 Temmuz’ konferansı29 Aralık 2016
Tarımsal üretim hızla seraya kayıyor26 Aralık 2016
Marka Tescilinde Dünyada 4. Sıradayız14 Aralık 2016
Tüm Camilerde şehitler için hatimler okundu12 Aralık 2016
Ankara’da Erzurum günleri başladı09 Aralık 2016
Kadınlar yaşam haklarını kullanamıyor05 Aralık 2016
Engelli sayısı artıyor02 Aralık 2016
Sosyal Medya Türkiye'nin ikinci haber kaynağı 28 Kasım 2016
Meteoroloji uyardı: Kar geliyor!25 Ekim 2016
Çocuk gelin sorunu kanayan yara14 Ekim 2016
Camiler ve Din Görevlileri Haftası başladı01 Ekim 2016
Diyanet Takvimine "Yaz Saati" ayarı29 Eylül 2016
İyi Bayramlar11 Eylül 2016
Kurban Bayramı tatili 9 gün28 Ağustos 2016
Milyonları ilgilendiren yasayı Erdoğan onayladı18 Ağustos 2016
Türkiye gündemine “Darbe” vuruldu03 Ağustos 2016
Türk medyası darbe girişiminden alnının akıyla çıktı23 Temmuz 2016
Diyanet'e 'Fetö' operasyonu19 Temmuz 2016
Her 5 çiften biri boşanıyor13 Temmuz 2016
Türkiye’de yabancı işçi sayısı artıyor12 Temmuz 2016
Bakan Avcı'dan Kurban tatili açıklaması11 Temmuz 2016
Kutlama mesajı04 Temmuz 2016
Bakan Ala'dan Bayram mesajı03 Temmuz 2016
Meteoroloji’den Dolu uyarısı24 Haziran 2016
Türkiye’de çölleşme hızla artıyor16 Haziran 2016
Dışişleri'nden hacı adaylarına çağrı01 Haziran 2016
Türkiye’de kuraklık artacak17 Mayıs 2016
Türkiye’de çekirdek aile yapısını koruyor11 Mayıs 2016
Trafiğe kayıtlı araç sayısı açıklandı10 Mayıs 2016
DAGC Başkanı Özsoy: Sorumluluklarımız var02 Mayıs 2016
Her 10 kişiden 3’ü doğduğu yerde yaşamıyor26 Nisan 2016
Bakü Şehitlik Camii yeniden ibadete açıldı20 Nisan 2016
Vali Altıparmak’tan Polis Haftası mesajı05 Nisan 2016
Taşkesenlioğlu: Çanakkale Savaşı büyük bir zaferdir18 Mart 2016
Ilıcalı: “ Çanakkale Zaferi Milli gururumuzdur”18 Mart 2016
Türkiye'nin yaşlı nüfusu arttı17 Mart 2016
Altıparmak: Ruhunuz Şad Olsun17 Mart 2016
Çipli kimlikler 3 yıl içinde cebimizde15 Mart 2016

Anasayfa | Künye | Bugünki Sayımız | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası
CH