Sekmen: Erzurum Mumcu ile vitrine çıkacak
Sekmen: “Erzurum’a dinamizm kazandırdık”
Sekmen: Erzurumspor ligde kalacak
​Başkan Oral’a büyük görev
  Genel      Gündem      Siyaset      Ekonomi      Spor      Dünya      Yerel      Asayiş      Eğitim      Sağlık      Teknoloji      Bölge      Kültür   
 
Ana Sayfa > Genel

Sivas olayları bir tezgahtı
02 Temmuz 2015
Arif Sağ, kitabında “Devlet irticayı olduğundan büyük göstermek için Madımak’ı yaktırdı. Biz Alevileri de kullandı” dedi
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Sivas olayları üzerinden birileri mütedeyyin çevreleri suçlayadursun, provokasyonun göbeğindeki isimlerden Arif Sağ, kitabında “Devlet irticayı olduğundan büyük göstermek için Madımak’ı yaktırdı. Biz Alevileri de kullandı” dedi
Sivas olayları üzerinden birileri mütedeyyin çevreleri suçlayadursun, provokasyonun göbeğindeki isimlerden Arif Sağ, kitabında “Devlet irticayı olduğundan büyük göstermek için Madımak’ı yaktırdı. Biz Alevileri de kullandı” dedi. Sivas olaylarının yıldönümünde Alevi çevrelerde yıllardır sürdürülen menfi propagandanın etkisi ile yine toplumun Sünni kesimini hedef alan mesajlar veriliyor. Oysa olayın detayları incelendiğinde durumun bu çevrelerin lanse ettiğinden çok farklı olduğu görülüyor.

MUHALİF BAĞLAMA’YA DİKKAT!
Sivas olaylarının nasıl bir tezgah olduğunu görmek için, Alevi kesimin hiç itiraz edemeyeceği bir isim olan Arif Sağ’ın hayatını anlattığı Muhalif Bağlama adlı kitaba bakmak bile yetiyor.Arif Sağ kendisi Alevi ancak eşi ve annesi Sünni olan bir isim. Ona göre Alevilik bir yaşam felsefesi. Fikren sola kayması ise 12 Mart muhtıra günlerine denk geliyor. O tarihe kadar tek isteği, iyi saz çalmak, para kazanmak ve şehirli olmak olan Arif Sağ sonrasında solcu oluyor. Arif Sağ, Alevi-Sünni ayrımı konusunda da “Türkiye’de Yezid adında adam yoktur. Eğer Türkiye’deki Sünniler, Yezid’in ve Muaviye’nin yapmış olduğunu tasvip etseydiler, sevseydiler, çocuklarına onların adını koyarlardı, koymamışlar. Yani ben ‘lanet Yezid’ demişim, Sünniler de demiş” diyor. Türkiye’de Sünnilerle Alevilerin arasında tarih anlamında bir çelişki bulunmadığını belirtiyor. (Hz. Muaviye konusunda kendisine bazı noktalarda katılmasak ta sözlerine dokunmuyoruz.)

OLAYLARIN TAM GÖBEĞİNDE
Arif Sağ, Mesut Yılmaz’ı daha demokratik bulsa da onu 12 Eylül ürünü gördüğü için sol partilerde siyaset yapan bir isim ve Sivas olayları döneminde de milletvekili olarak mecliste ve olayların tam göbeğinde.

O BİLE TEZGAH DİYOR
Muhalif Bağlama kitabında Arif Sağ açık açık Sivas olaylarının bir tezgah olduğunu söylemekten çekinmiyor. Sağ, “Devlet irticayı olduğundan büyük göstermek için Madımak’ı yaktırdı. Biz Alevileri de kullandı” diyor. (Sağ’ın “devlet”ten kastı “derin devlet” olsa gerek.)İşte bu noktadan bakınca o zaman işin asıl dizaynı görünüyor. Önce Pir Sultan’ın köyünde yapılan şenliğin neden şehir merkezine alındığı, Aziz Nesin’in hiç Alevilikle alakası yokken neden oraya davet edildiği, olay sırasında neden şehirde görevli pek çok sağlık çalışanının farklı yerlerde oldukları, neden orada bulunan askere müdahale emri verilmediği, neden polis kuvvetinin müdahalede bulunmadığı, Cuma namazı sırasında neden davul çalınarak gerilime zirve yaptırıldığı daha iyi anlaşılıyor.
1978 yılında yine belirli mihrakların tezgahladığı Maraş olaylarında şehir yangın yerine dönmüş vali ise askere emir verme yetkisi olmadığı mazeretiyle müdahale etmemişti. Sonradan bu tip bir facia bir daha yaşanmasın diye mülki idarecilere bu yetkide verilmiş ancak Sivas’ta aynı olaylar bir kez daha yaşanmıştı.
O dönemin valisi Ahmet Karabilgin’in bu işteki fonksiyonu da hala çözülebilmiş değil. O dönemki Sivas Belediye başkanı Temel Karamollaoğlu, Mehmet Ali Birand’ın programında adeta isyan ediyor ve “Emniyet güçlerinin dikkati başka yönlere çekilmiş olduğunu, emniyet güçlerinin sayıca azaltıldığını, 7 saat boyunca müdahale edilmeden bekleneceğine, oraya değil İstanbul’dan Hakkari’den bile destek getirilebileceğini” belirtiyor ancak Vali Karabilgin hala ısrarla, “tugaydan asker istedim, Ankara ile görüştüm, asker sevki çok geç yapıldı ve gelenlerde göstericilerle karşı karşıya gelmeyecek pozisyonda durarak müdahale etmedi, polis ve Vali Karabilgin Sivas’ta yalnız bırakıldı” diyerek kendini savunuyordu.
Vali Karabilgin yıllar sonra Aksiyon dergisine "O kalabalığı erittik, çatışmayı önledik. O topluluk, tekrar bir araya gelip toplantı. Madımak'a hakim olamadık. En yakın askeri birlikten talep ederdik. Onların göndereceği birliğin miktarı, zamanlaması konusunda mülki idarenin fazla inisiyatifi yok. O alandaki komutanın iznine bağlı. Bütün sıkıntı tugaydaki acemi eğitimi bitirmiş askerler. Asayiş ile ilgili çok küçük düzeyde birlik, o da parça parça geldi. 10 tane, 20 tane geldi. Ne yapacaklarını bilmiyorlar. Bu işe yatkın değiller. Toplumsal olaylara nasıl müdahale edilir, bilmeyen şaşkın grup" diyerek kendisini aklıyordu.
2012 yılında olaylardan 19 yıl sonra ise konuşma sırası o sırada Tugay Komutanı olan Ahmet Yücetürk’e gelmişti. Emekli komutan, "Sayın Vali Ahmet Karabilgin acaba vicdanen rahat mı? Elinde polisiniz, jandarmanız, size bağlı alay vardı. Bunları kullandın mı, bunlar neredeydi? Onun vicdanı olayda hayatını kaybeden 37 kişiden dolayı kapkara. Vicdanını aklamaya çalışıyor. Yukarıda Allah var ona hesap verecek. Karabilgin, Sivas gibi yere gelecek en son valiydi.
Sivas Valisi Ahmet Karabilgin, görevini yaptı mı yapmadı mı? O masanın altına girdiği zaman ben arabamla toplumsal olayların içindeydim. Neredeydin Karabilgin? O kafasını uzatıp camdan bakmadı.
Bir Mustafa Muğlalı olmadım. Olayın olduğu gün acemi askerlerin yemin töreni vardı. Onlar ne yapması gerekiyorsa yaptı, görevini yaptı. Her türlü adli soruşturmayı geçirdim. Bunlardan dolayı hiç kusurlu bulmadılar. Karabilgin'in ilk valiliği, valiliğin ne olduğunu bilmiyor. Toplumsal olaylardan uzak, İl İdaresi Kanunu'nu bilmiyordu. Kütüphanenin tozları içinden getirip önüne koydum. Kimin yetkisinin ne olduğunu bilmiyordu. Sivas gibi yere gelecek en son valiydi" diyerek açık açık valinin müdahale etmediğini ve duyarsız kaldığını belirtiyordu.
 
Kısaca inek dağa kaçmış, koca dağ yanmış, bitmiş kül olmuş ancak vali bir türlü müdahale etmemişti. Oysaki 1978 Maraş olaylarının ardından Vali, “askere emretme yetkim yoktu” mazeretine sığınınca bu yetkide Valilere verilmişti, vali bey ipe un sermekte pek bir mahirdi. Otelin civarında bekleyen askerler sadece havaya ateş açsa dağılacak olan kalabalığa müdahale edilmesi her türlü yola başvurularak uzadıkça uzamış ve kadayıfın altı kızarınca da Arif Sağ’ın anlattığı gibi otel ateşe verilmişti.
Nitekim önce olayın oluşunu tezgahlayanlar ve hatta ortaya çıkan fotoğraflara göre otelde bulunan kişileri infaz edenler, sonra birden bire alakasız kişileri tutuklayıp yargılamaya ve ölenlerin sayısı kadar kişiye idam cezası vermeye gidiyorlar. Başbağlar adlı Türkmen köyünde kurşuna dizilen yurttaşlarımızdan bahsetmiyoruz bile. Sebep bir Alevi Sünni iç savaşı çıkarmak.

VALİ DE TEZGAH DİYOR
Arif Sağ gibi dönemin SHP’li valisi Ziya Halis de olayın tezgah olduğunu faillerin bulunması gerektiğini düşünenlerdendi. Ancak o hem valinin hem de askerin müdahale etmediğini dile getiriyor.Oteldeki bazı kişilerin Büyük Birlik Partisi il başkanlığı binasına sığınarak ölümden kurtuldukları, Muhsin Yazıcıoğlu’nun bu kişilerin korunması için her şeyin yapılmasını emrettiğini o dönem BBP ilk başkanı olan Ahmet Yıldız’da dile getiriyor. Ancak Muhsin Başkan’ın şehit edilmesinin ardından bazıları “gülerek yaktın donarak öldün” diye pankart açıyordu.Yargılama aşamasında yüzden fazla kişiye çok büyük cezalar verildiği halde, bulunamayan 4-5 kişi iken koparılan “zaman aşımı” yaygarasını da unutmamak lazım.

GERÇEKLERDEN BİHABERLER
Konuştuğumuz pek çok Alevi arkadaşımız yargılama aşamasından bihaber durumda. Zaman aşımı olayının kaç kişi için çıktığından da, idam cezası verilenlerden de, hapis cezası alan yüzden fazla kişiden de bihaberler. Onlara anlatılan tek şey “Sünniler Alevileri yaktı” cümlesi.Bir başka seferinde ise bir avukatın bu zaman aşımı konusunda atıp tuttuğunu gördüğümüzde kendisine şunu sorduk :”Bu olaylardan dolayı yapılan yargılama da kaç kişiye, hangi cezalar verildi ve bu cezalar kanunun hangi maddesine göre verildi.” O ana kadar duraksamadan konuşan adam birdenbire bire konuyu değiştirmeye çalışmaya başladı. Nitekim konuya şahit olanlarda bu kişi uyardılar.Sebebine gelince Sivas olaylarının sadece başlangıcı değil yargılama aşamasında da çeşitli tuhaflıklar dönmüştür. Çünkü, adeta sokaklardan toplanan zanlılara, “yürüyüş yaptınız, insanları öldürdünüz” denilseydi, bu zanlıların hiçbirine herhangi bir ceza vermek mümkün değildi çünkü zanlılar son derece mantıklı bir şekilde “bu bir asayiş sorunudur, devlet asayiş görevini yerine getirmedi ise bizim suçumuz nedir” diyecek ve serbest kalacaklardı. Yargılamada haksız yere mahkumiyet kararı çıksa bile bu karar AİHM ‘den dönecekti. Bunun yerine Sivas tezgahını kuranlar işi her zaman olduğu gibi kılıfına uydurmayı seçtiler. Zanlıları cinayetten değil de Devlete başkaldırıdan, rejime karşı suç işlemekten yargılayarak cezalandırdılar.Hepsi bir kenara Başbağlar’da katledilen yurttaşlarımızı kimin öldürdüğünü belirlemeyi bırakın tek bir zanlı bile adalet önüne çıkarılmış değil. Sivas olayları gündeme geldiğinde isimleri anıldığında bile “rövanş” tepkisi çekiyor ve resmen bir katliam arada kaynıyor.
 
Sivas’ta yaşanan olayın üzerinden bunca yıl geçtikten sonra bile Arif Sağ’ın dikkat çektiği bir çok nokta hala sır. Zaten o da bizim dediğimiz gibi, yargılanıp ceza alanların bu işin sadece bir kısmı olduğunu, gerçek suçluların hala bulunamadığını, asıl suçluların ise bu olaya göz yumanlar, yangına körükle gidenler ve müdahale etmeyenler olduğunu söylüyor. Sağ, devleti yönetenlerin bu olayları seyirci gibi izlediklerini ve eğer zamanında müdahale edilse olayların önlenebileceğini de belirtiyor. Sağ’ın anlattığı arabadan inip, kalabalığın içinde ki oteli yakan kareli gömlekli adamla konuşmasına gelince, bu konuda hala bir tespit yapılabilmiş değil! Hem de video görüntüleri bile ortadayken.Sivas’ta kurulan tezgahta yitirilen yurttaşlarımıza rahmet diliyor ve bu derin tezgahın bir an önce aydınlanarak, Sünni-Alevi düşmanlığı planlarının ters yüz edilmesini bekliyoruz.Habervaktim.com


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer Genel Haberleri

Başlık Tarih
 
​Türkiye’deki ortalama yaşam süresi 78,121 Mart 2019
​Yaşlı nüfusu son 5 yılda yüzde 16 arttı19 Mart 2019
​Gürültü kirliliğinin en fazla olduğu şehirler 27 Şubat 2019
​Robotlar da insana ihtiyaç duyuyor21 Şubat 2019
Riskli binalarla ilgili 81 ile genelge19 Şubat 2019
​En çok yeşil bina sertifikası alan altıncı ülke olduk15 Şubat 2019
​Türkiye’de bin kişiye 153 otomobil düşüyor 12 Şubat 2019
​Fırsatçılar Türkü yazdırttı 08 Şubat 2019
Yılda 35 kilo et tüketiyoruz06 Şubat 2019
​Dünyanın havası en temiz şehri Helsinki22 Ocak 2019
​Aydın: Ülkemizin her köşesini ihya ettik15 Ocak 2019
Seçim güvenliği genelgesi yayınlandı11 Ocak 2019
Özsoy: "Sorunlarımız çok acil çözüm bekliyor"09 Ocak 2019
​Geçen yıl en çok 182’yi aradık09 Ocak 2019
​Türkiye’deki araç sayısı 23 milyona yaklaştı08 Ocak 2019
​2018 yılında en çok Müslüm filmi izlendi04 Ocak 2019
​En fazla Suriyeli İstanbul’da yaşıyor03 Ocak 2019
​DSİ’den devasa yatırımlar28 Aralık 2018
​Türkiye dünyayı en az kirleten ülkeler arasında22 Aralık 2018
​Kadınlar erkeklerden uzun yaşıyor18 Aralık 2018
​Günde 3 saat 34 dakika Tv izliyoruz13 Aralık 2018
​Gıda sürdürülebilirliğinde 58’inci sıradayız11 Aralık 2018
​Seçimlerde çevre ve gürültü kirliliğine son 06 Aralık 2018
Suriyelilerin içme ve kullanma suyu DSİ’den21 Kasım 2018
​Türkiye’nin yüzde 8’i 65 yaş üstünde13 Kasım 2018
Bir milyondan fazla araç men edildi12 Kasım 2018
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 10 Kasım mesajı09 Kasım 2018
​Türkiye hem evde hem işte çalışıyor31 Ekim 2018
İçişleri Bakanlığı'ndan valiliklere "düğün" genelgesi26 Ekim 2018
​Türkiye macera turizminde 27’nci sırada26 Ekim 2018
2 saat 48 dakikamız sosyal medyada geçiyor23 Ekim 2018
Arazi toplulaştırmasında hedef 8,5 milyon hektar22 Ekim 2018
​Türkiye’nin yarısından fazlası sosyal medyada19 Ekim 2018
Anneler İstihdamla Buluşuyor17 Ekim 2018
​Üniversite mezunlarına deneyim kazandırılacak17 Ekim 2018
​Gençlere geleceğin meslekleri anlatılacak17 Ekim 2018
Dünyada en çok turisti Avrupa kıtası ağırlıyor05 Ekim 2018
​Türkiye’nin boy ortalaması 1.74 metre05 Ekim 2018
​Erzurumlular başkentte buluşacak30 Eylül 2018
​Türkiye’deki Müze sayısı yüzde 5 arttı28 Eylül 2018
Yaşam kalitesi en yüksek şehirler belli oldu21 Eylül 2018
280 milyar 993 milyon km yol gittik12 Eylül 2018
Dünyada 870 milyon insan açlık çekiyor11 Eylül 2018
​Dünyada 750 milyon kişi okuma yazma bilmiyor10 Eylül 2018
​Emoji kullanmada 14’üncüyüz04 Eylül 2018
​Elektrikli araç sayısı 1 milyonu aştı31 Ağustos 2018
Çocukların yüzde 59’u akıllı telefon sahibi27 Ağustos 2018
​Yemeğe 1 saat 58 dakika ayırıyoruz16 Ağustos 2018
​Türkiye’nin yüzde 83,8’i evden internete erişebiliyor10 Ağustos 2018
​Türkiye’ye giriş yapan turist sayısı arttı09 Ağustos 2018
​Gazeteciler meslek yasası istiyor30 Temmuz 2018
​Gazete ve dergi sayıları her geçen gün azalıyor27 Temmuz 2018
​Her 10 kişiden 6'sı tanışma uygulaması kullanıyor26 Temmuz 2018
​Çalışmak için en çok tercih edilen ülkeler belli oldu13 Temmuz 2018
Kurbanlık fiyatları açıklandı12 Temmuz 2018
​Türkiye İnternet Hızında 91’inci sırada12 Temmuz 2018
​Elektronik imza sayısı artıyor11 Temmuz 2018
Türkiye’deki araç sayısı 23 milyona yaklaştı04 Temmuz 2018
​Dünya üzerindeki 193 ülkenin 170’inde Türk var02 Temmuz 2018
Türkiye en çok insani yardım yapan ülke27 Haziran 2018
Türkiye canlı video izlemede birinci sırada21 Haziran 2018
​Acu: Ülkemizin vizyon projelerini hayata geçiriyoruz20 Haziran 2018
​Hayvancılık ithalatında rekor artış 18 Haziran 2018
12 bin milyoner Türkiye’den göç etti08 Haziran 2018
​Türkiye’de üç buçuk milyon Suriyeli yaşıyor07 Haziran 2018
​Elektrikli araç sayısı yüzde 55 arttı04 Haziran 2018
Dünyanın en değerli pasaportları belli oldu30 Mayıs 2018
​Türkiye mesai saatleriyle Dünya birincisi30 Mayıs 2018
​Türkiye geleneksel lezzetlerinden vazgeçemiyor28 Mayıs 2018
​Türkiye nüfusunun 16,1'i genç18 Mayıs 2018
​Türkiye'nin yüzde 66,1'i çekirdek aile14 Mayıs 2018
Diyanet'ten israf uyarısı10 Mayıs 2018
​Gençlerin tercihi pazarlama alanı02 Mayıs 2018
​Türkiye yabancı turist sayısında 6. sırada27 Nisan 2018
​Seçim istifası için son tarih belli oldu21 Nisan 2018
​Nüfusun yüzde 28,3’ü çocuklardan oluşuyor20 Nisan 2018
Türkiye erken seçime gidiyor18 Nisan 2018
​Türkiye’nin havası temiz tek ili Karadeniz’de18 Nisan 2018
Türkiye’de 64 milyondan fazla 4.5g abonesi var13 Nisan 2018
​Türkiye’de HGS sayısı 11 milyonu aştı12 Nisan 2018
Türkler AB'de beşinci sırada12 Nisan 2018
Türkiye güneş enerjisinde yükselişte11 Nisan 2018
Her üst düzey 5 yöneticiden 1’i kadın10 Nisan 2018
​Başkan Sekmen’den Avukatlar Günü Mesajı05 Nisan 2018
Türkiye'de çalışanlar mutsuz05 Nisan 2018
Tercihimiz yakıtta gaz renkte beyaz 03 Nisan 2018
Yabancı sayısı 1,5 milyonu geçti02 Nisan 2018
​Telefon kütüphanesi gönüllülerin sesiyle büyüyor02 Nisan 2018
​İçişleri Bakanlığı Avukat alacak29 Mart 2018
​38 bin ton atık yağ yakıta dönüştü29 Mart 2018
​Türkçe Dünyada 5. dil28 Mart 2018
​10 çalışandan 7’si işe gitmek istemiyor27 Mart 2018
​Dünyanın en pahalı şehirleri belli oldu20 Mart 2018
​Yaşlı nüfus son beş yılda 1 milyon kişi arttı 19 Mart 2018
Erdoğan, Şehit Teğmen’in cenazesine katıldı16 Mart 2018
​Türkiye’nin yarısından fazlası memleketinde yaşıyor16 Mart 2018
​Yabancıların gayrimenkul tercihi Türkiye09 Mart 2018
​Havayolu trafiği yüzde 23,1 arttı08 Mart 2018
​Erkekler kadınların çalışmasını istemiyor07 Mart 2018
Türkiye 49. sırada yer aldı06 Mart 2018
​Evlenenler azaldı boşananlar çoğaldı05 Mart 2018
​Trafiğe kayıtlı araç sayısı yüzde 14 arttı02 Mart 2018
​Acu: Sulamada hedef 5 yıldızlı projeler02 Mart 2018
​Çocuklar fiziksel şiddete maruz kalıyor01 Mart 2018
​Yabancı sermayeli şirket sayısı artıyor28 Şubat 2018
​Bir yılda 1 milyon 323 bin konuta ruhsat21 Şubat 2018
​4 kişiden 1'i haftada 60 saat çalışıyor19 Şubat 2018
​Nüfusun yüzde 67’si internet kullanıyor16 Şubat 2018
​Türkiye’de yabancı işçi sayısı arttı16 Şubat 2018
​Türkiye’de her 100 kişiden 2’si esnaf13 Şubat 2018
​Gençler gönlü girişimcilikten yana09 Şubat 2018
Türkiye’de her 7 kişiye bir otomobil düşüyor09 Şubat 2018
​Türkiye altın rezervinde ilk 10’da 09 Şubat 2018
Trafiğe kayıtlı araç sayısı arttı05 Şubat 2018
​Türkiye nüfusu 80 milyonu geçti02 Şubat 2018
​Turizm gelirleri 26 milyar doları geçti 01 Şubat 2018
​Her 2 saniyede bir kız çocuğu evlendiriliyor01 Şubat 2018
​7 saatimiz bilgisayar başında geçiyor29 Ocak 2018
2017 havacılık tarihinin en güvenli yılı oldu 26 Ocak 2018
​İnternet ve sosyal medya kullanımı arttı25 Ocak 2018
​Türkiye’de geçen yıl 1,4 milyon konut satıldı24 Ocak 2018
​Marka ve patent başvurusunda büyük artış24 Ocak 2018
​4,5 milyon dekar alan taşkınlardan korundu22 Ocak 2018
​Küresel ısınma alarm veriyor22 Ocak 2018
Bayır: Zeytin Dalı Harekatını destekliyoruz22 Ocak 2018
​2017 yılında istihdamda artış oldu19 Ocak 2018
​Türkiye yılda bin 832 saat çalışıyor16 Ocak 2018
​Altın üretimi 12 milyonu geçti11 Ocak 2018
​DSİ 2017’de 508 tesisi hizmete aldı 02 Ocak 2018
AGD’den Mekke’nin ve Kudüs'ün Fethi gecesi30 Aralık 2017
​Ülkelerin internet bağlantı hızları belli oldu28 Aralık 2017
​2 milyondan fazla pasaport basıldı22 Aralık 2017
​Dünyanın en yaşanabilir şehirleri açıklandı 21 Aralık 2017
Haftada 9 saatimiz trafikte geçiyor20 Aralık 2017
​Türkiye 170 ülkeye 21 milyar dolar yardım yaptı19 Aralık 2017
​Çağrı merkezleri hızla büyüyor13 Aralık 2017
​Motorlu taşıt sayısı yüzde 28 arttı12 Aralık 2017
​Hergün 12 milyon ekmek çöpe gidiyor11 Aralık 2017
​Bir yılda 32 milyon ton atık toplandı08 Aralık 2017
​11 ayda 179 milyon kişi uçtu07 Aralık 2017
​Türkiye işçi ölümlerinde Avrupa birincisi 05 Aralık 2017
​Hepimiz bir engelli adayıyız04 Aralık 2017
​En çok turistin gittiği şehirler açıklandı01 Aralık 2017
​Cep telefonuyla en çok konuşan ülkeyiz29 Kasım 2017
Kadına yönelik şiddet durdurulamıyor28 Kasım 2017
​Yeraltı zenginliklerimizin yeterince farkında mıyız28 Kasım 2017
​250 binden fazla çalışana belge verildi23 Kasım 2017
​14 milyon kişi yurtiçinde seyahat etti23 Kasım 2017
​Yapı ruhsatlarında rekor artış22 Kasım 2017
​Uyurken bile yanımızdan ayıramıyoruz22 Kasım 2017
Çocuklar şiddete maruz kalıyor21 Kasım 2017
Hava kirliliği yılda 7 milyon can alıyor13 Kasım 2017
​Türkçe Avrupa’da en fazla yayın yapılan 4. dil oldu10 Kasım 2017
​Trafikteki araç sayısı 22 milyona yaklaştı10 Kasım 2017
​Türkiye’de 2 milyondan fazla kişi yer değiştirdi07 Kasım 2017
​Gençleri bekleyen tehlike teknoloji bağımlılığı03 Kasım 2017
​Marka başvurusunda Avrupa’nın lideriyiz31 Ekim 2017
Türkiye’nin Yardım Eli Türk Kızılayı30 Ekim 2017
​Nüfusun dörtte biri kiracı27 Ekim 2017
Hava kirliliği alarm veriyor24 Ekim 2017
​Gençler uyumak yerine televizyon izliyorlar19 Ekim 2017
​Türkiye havada büyüyor12 Ekim 2017
​Her 10 dakikada 1 kız çocuğu şiddet kurbanı12 Ekim 2017
​Türkiye Avrupa'nın en genç ülkesi03 Ekim 2017
​Küresel açlık alarm veriyor28 Eylül 2017
Tatil için tercih edilen ülke ve şehirler belli oldu22 Eylül 2017
​Mobil abone sayısı 76 milyona ulaştı20 Eylül 2017
​İhmal ve dikkatsizlik ormanların baş düşmanı oldu19 Eylül 2017
​Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz18 Eylül 2017
​Arabuluculuk uygulamasında büyük başarı13 Eylül 2017
​Havayolları rekora koşuyor11 Eylül 2017
Mülteci sayısı 22,5 milyonu geçti05 Eylül 2017
ESTP'DEN "Arakan" tepkisi 30 Ağustos 2017
Başkan İkinci: Malazgirt ruhu devam edecek28 Ağustos 2017
5 Milyon 150 Bin Kurbanlıkla Bayrama hazırız24 Ağustos 2017
Bayramda hava ve kara trafiği artacak23 Ağustos 2017
​10 haneden 8'inde internet var21 Ağustos 2017
Sosyal medyada paylaşım kuralları belirleniyor19 Ağustos 2017
Son on yılda 400 bin araç perte çıktı16 Ağustos 2017
Konutların çoğunun hala sigortası yok14 Ağustos 2017
MÜSİAD’dan Filistin’e destek ziyareti12 Ağustos 2017
Meteoroloji açıkladı: 46 yılın en sıcağı30 Temmuz 2017
En fazla marka başvurusu yapan ülke Türkiye29 Temmuz 2017
AGD’den Büyük Kudüs mitingine çağrı28 Temmuz 2017
Türk gençliğinin yalnızlık oranı Avrupa’nın üç katı28 Temmuz 2017
Erzurum Kongresi'nde ortaya çıkan ruhla ilerliyoruz22 Temmuz 2017
“Milletimiz 15 Temmuz da destan yazmıştır”14 Temmuz 2017
AGD’den 15 Temmuz açıklaması14 Temmuz 2017
Su ürünleri üretimi azaldı11 Temmuz 2017
Nüfus ve aile planlaması verileri açıklandı10 Temmuz 2017
Telefon dolandırıcılığı gündemden düşmüyor30 Haziran 2017
Dikkat 1 hafta kaldı! 427 TL ceza yiyebilirsiniz24 Haziran 2017
Gurbetteki Erzurumlular bir araya geldi20 Haziran 2017
Dünya ülkelerinin ortak gündemi mülteciler20 Haziran 2017
İçişleri 81 ilin valisine gönderdi!17 Haziran 2017
Türkiye mavi bayrakta dünya üçüncüsü16 Haziran 2017
2 milyon elektrikli otomobil yollarda16 Haziran 2017
Her yıl 12.6 milyon insan çevre kirliliğinden ölüyor07 Haziran 2017
Sekmen: Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz01 Haziran 2017
Bulutlar: Acımız büyüktür ve tarifsizdir01 Haziran 2017
Vali Azizoğlu: Erkal'ın yeri kolay kolay dolmaz12 Mayıs 2017
“O, Erzurum’a Sevdalı Gerçek Bir Dadaş’tı”12 Mayıs 2017
Sekmen: Erzurum sanatta önemli değerini kaybetti12 Mayıs 2017
Bakan Akdağ'dan 'İbrahim Erkal' açıklaması11 Mayıs 2017
İbrahim Erkal hayatını kaybetti09 Mayıs 2017
“Dünya Basın Özgürlüğü Günü kutlu olsun”03 Mayıs 2017
Türkiye çocuk nüfusunda 96. sırada25 Nisan 2017
Doğu illerinde oy sayma işlemi başladı16 Nisan 2017
Turizm sektörü 2017’den umutlu15 Nisan 2017
İbrahim Erkal yoğun bakımda12 Nisan 2017
Türkiye’de orman varlığı artıyor21 Mart 2017
Türkiye'de yaşlı nüfus sayısı artıyor20 Mart 2017
En fazla Türk Almanya’da yaşıyor17 Mart 2017
Dünya Kadınlar Günü'nde vahim tablo07 Mart 2017
Deprem kendini hatırlatıyor06 Mart 2017
Türkiye yılda 34 saatini trafikte geçiriyor02 Mart 2017
Mahkemelerin dava yükü azaldı22 Şubat 2017
Çipli kimlik kartlarına başvuru 2 milyonu aştı20 Şubat 2017
İnşaat sektörü 2017’ye iyimser bakıyor13 Şubat 2017
Ayasofya için bakanlar kurulu kararı yeterli01 Şubat 2017
Enerjide yüzde 72 oranında dışa bağımlıyız17 Ocak 2017
Tüketici Ödülleri sahiplerini bekliyor16 Ocak 2017
Mete Yarar’dan ‘15 Temmuz’ konferansı29 Aralık 2016
Tarımsal üretim hızla seraya kayıyor26 Aralık 2016
Marka Tescilinde Dünyada 4. Sıradayız14 Aralık 2016
Tüm Camilerde şehitler için hatimler okundu12 Aralık 2016
Ankara’da Erzurum günleri başladı09 Aralık 2016
Kadınlar yaşam haklarını kullanamıyor05 Aralık 2016
Engelli sayısı artıyor02 Aralık 2016
Sosyal Medya Türkiye'nin ikinci haber kaynağı 28 Kasım 2016
Meteoroloji uyardı: Kar geliyor!25 Ekim 2016
Çocuk gelin sorunu kanayan yara14 Ekim 2016
Camiler ve Din Görevlileri Haftası başladı01 Ekim 2016
Diyanet Takvimine "Yaz Saati" ayarı29 Eylül 2016
İyi Bayramlar11 Eylül 2016
Kurban Bayramı tatili 9 gün28 Ağustos 2016
Milyonları ilgilendiren yasayı Erdoğan onayladı18 Ağustos 2016
Türkiye gündemine “Darbe” vuruldu03 Ağustos 2016
Türk medyası darbe girişiminden alnının akıyla çıktı23 Temmuz 2016
Diyanet'e 'Fetö' operasyonu19 Temmuz 2016
Her 5 çiften biri boşanıyor13 Temmuz 2016
Türkiye’de yabancı işçi sayısı artıyor12 Temmuz 2016
Bakan Avcı'dan Kurban tatili açıklaması11 Temmuz 2016
Kutlama mesajı04 Temmuz 2016
Bakan Ala'dan Bayram mesajı03 Temmuz 2016
Meteoroloji’den Dolu uyarısı24 Haziran 2016
Türkiye’de çölleşme hızla artıyor16 Haziran 2016
'Gelin gönüller yapalım bu ramazan ve her zaman'02 Haziran 2016
Dışişleri'nden hacı adaylarına çağrı01 Haziran 2016
Türkiye’de kuraklık artacak17 Mayıs 2016

Anasayfa | Künye | Bugünki Sayımız | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası
CH