Memiş: Asırların Ortak Bayramı Nevruz
​Vali Memiş’ten çiftçiye tam destek
TÜYAP Erzurum Ev’leniyoruz, fuarı açılıyor
Öğrenciler diş taramasından geçti
  Genel      Gündem      Siyaset      Ekonomi      Spor      Dünya      Yerel      Asayiş      Eğitim      Sağlık      Teknoloji      Bölge      Kültür   
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

Beyza Ersoy - beyza7777@windowslive.com
Hadsiz Hayaller
02 Ocak 2011 - 494 okunma

Hayaller ki kurulduğu andan itibaren isteklere dönüşür. Herkesin elbette vardır bazı hayalleri. Kimi ev hayal eder kimi araba kimi ise geleceğe dair kurar gerçekleşmesini arzu ettiği hayallerini. Ama kimileri hayal kurarken haddini bilmiyor. Olması imkânsız şeylerle süslüyor aslında olmayan hayat geleceği fikrini. Haddinizi bilin efendim. Hayalin bile had bileni makul. Sonrasında ne mi oluyor. Gerçekleşebileceğini düşündüğümüz bir anda biri çıkıp size haddini bil diyor ve işte o zaman yıkılıyoruz.

Oluyor işte bazen aşıyoruz hayal kurarken haddimizi. Hiç olmayacak şeylere heves ediyoruz hayal alemimizde ve kimsenin haberi dahi olmuyor kurgularımızdan. Sonra hayalimizin muhatabı olan kişi veya olay bizim hayalimize hizmet etmedi diye yıkılıyoruz. Kim mecbur ki başkasının hayal filmine hizmet etmeye.

Bana kalırsa haddini bilmeyen hayaller pek çok suça bile sebep oluyor. Hayal değil suçlu olan, hayalin içinde yer aldığından bile haberi olmayan zavallılar gerçekleştirmediği için başkasının hayalini cezalandırılıyor hayal sahibi tarafından.

Kimileri iş koyar hayaline; işin haberi yok, kimileri eş koyar; eşin haberi yok, kimileri ev, araba koyar hayaline işte o zamanda paradan haber yok. Hadi suçla o zaman hayallerini yıkanları. Başkalarının ve ya senin olmayan şeylerin üzerine kurdun hayalleri kardeşim haddini bilseydin yıkılmayacaktı hayallerin ama ne oldu. Sen haddini bilmez kurdun hayallerini onlarda yıkıldı.

Yıkılmayacak hayaller kurmak lazım. Düş kurarken malzemeden çalacaksın kardeşim. Minimalist olacaksın ve minimal hayaller kuracaksın. En azından yıkılsalar bile fazla masraf etmemiş olursun.

Aşka dair hayallerde öyle değil mi? Oğlan birine abayı yakmıştır nefesi boğazından geçmez onsuz ama kızın haberi yok oğlanın evlilik hayallerini süslediğinden. Hayır cevabını alan oğlan ömrü boyunca suçlar durur kızı düşlerini yıktı diye. Kız mı dedi sana bana dair hayal kur diye. Suçlu sensin. Sinyal almadığın yere ne dörtlüleri açmış yürüyorsun. Haddini bil haddini.

Falan yılda ev alacağım diye süslü bir evin hayalini kurarız mesela. Bej koltuklara sahip olduğumuzu unutup bordo renginde hayal ederiz yeni süslü hayal evimizi. Aldık varsayalım evi koltuk bej uymadı bak gördün mü hayallerine. Hadi bordo koltuk ta aldın diyelim. Hayallerindeki ışık yansımasını yakalayamadığın sürece mutlu olmayacağını anlıyorsun.

İşte bu yüzden haddini bilen hayaller kurmak lazım. Yeni yılda haddini bilen hayaller kurmanız dileği ile.


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Beyza Ersoy Diğer Yazıları

31 Ekim 2018 - Duygu Borsası
27 Eylül 2018 - Kendime Nasihatler
Anasayfa | Künye | Bugünki Sayımız | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası
CH